Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US 15 PO-II-423/1/05/J Sz
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US 15 PO-II-423/1/05/J Sz
Data
2005.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
odsetki od pożyczki


Pytanie podatnika
Czy odsetki od pożyczki (w kwocie przekraczającej trzykrotność kapitału zakładowego), zaciągnietej w roku 2003 przez spółkę z o.o. od spółki jawnej powiązanej, stanowią koszt uzyskania przychodów w spółce z o.o?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 par.1, art.14a par.1, par 3 , par.4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.03.2005r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania osób prawnych za 2004r.

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu roku 2004, odsetek od pożyczki zaciągniętej od spółki powiązanej - za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 08.03.2005r. spółka z o.o. zwróciła się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych za 2004r. przedstawiając stan faktyczny:

• W roku 2003 zaciągnęła pożyczkę od spółki powiązanej - sp.j. w Ostrołęce w wysokości przekraczającej trzykrotność kapitału zakładowego.

Czy w myśl art.16 ust. 1 pkt. 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki zapłacone od pożyczki zaciągniętej w kwocie przekraczającej trzykrotność kapitału zakładowego, stanowią koszt uzyskania przychodu dla s-ki z o.o.Zdaniem spółki odsetki zapłacone w roku 2004 od tej pożyczki w całości stanowią koszty uzyskania przychodu roku 2004, na podstawie art. 16 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Kwestie poruszone przez wnioskodawcę w zapytaniu reguluje:

1/ Art. 16 ust.1 pkt. 61 ustawy z dnia15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych(j. t. Dz. U. z 2000r. nr 54 poz.654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w roku 2004, który stanowił:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodu odsetek od pożyczek(kredytów ) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec( akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji ), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadającej co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców ( akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki – w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek: przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni,

2/ Art. 16 ust. 7a ustawy podanej wcześniej, który stanowił:

Przepisów ust. 1 pkt. 60 i 61 nie stosuje się do pożyczek (kredytów)zaciągniętych przez podatnika lub podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1, z wyjątkiem gdy taki podatnik lub podatnicy podlegają zwolnieniu na podstawie art.17 ust.1 pkt. 34.

Przedstawiając stan faktyczny oraz stan prawny jak wyżej Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce zważył co następuje:

Art. 16 ust.1 pkt. 60 i 61 ustawy reguluje zasady tzw. „niedostatecznej kapitalizacji” spółek kapitałowych. Zgodnie z tymi przepisami w przypadkach, kiedy zadłużenie podatnika będącego spółką kapitałową lub spółdzielnią przewyższy trzykrotność jego kapitału zakładowego, to nie stanowią kosztu uzyskania przychodów zapłacone przez niego odsetki (lub ich część), od pożyczek udzielonych temu podatnikowi przez podmioty w określony sposób z nim powiązane.

Jednakże, stosownie do treści art. 16 ust. 7a – w brzmieniu obowiązującym do końca 2004r. – wynikającego z art. 16 ust. 60 i 61 ustawy, ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodu zapłaconych odsetek nie stosuje się w przypadku , kiedy odbiorca tych odsetek(wierzyciel)jest krajowym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych ( chyba , że odbiorca ten podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, w związku z prowadzoną przez niego działalnością w specjalnej strefie ekonomicznej – wtedy przepisy art. 16 ust. 1 pkt. 60 i 61 ustawy jednak znajdują zastosowanie).

Od 1 stycznia 2005r. przepis art. 16 ust.7a został uchylony. To zaś oznacza, że od tej daty , zasady dotyczące niedostatecznej kapitalizacji i ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów niektórych odsetek od pożyczek udzielonych przez podmioty powiązane, w jednakowym stopniu dotyczą odsetki od pożyczek udzielonych podatnikowi przez podmiot krajowy jak i przez zagraniczny.

. Jednakże , w art. 9 ustawy z 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określone zostało, że zmiany tej nie będzie się stosować do odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych podatnikowi przed dniem 1 stycznia 2005r.

Reasumując, stanowisko wnioskodawcy co do sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu roku 2004 odsetek zapłaconych od pożyczki zaciągniętej w roku 2003 od krajowej spółki powiązanej należy uznać za zasadne

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce informuje, że interpretacja prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i prawaobowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj