Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/429/24/05
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/429/24/05
Data
2005.05.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
diety
koszty uzyskania przychodów
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)


Pytanie podatnika
Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, wydatki z tytułu podróży służbowych właściciela firmy, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany, po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę.



U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 21.04.2005r. / data wpływu do Urzędu Skarbowego: 26.04.2005r. / zwrócił się Pan, na podstawie przepisu art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług kierowania samochodami ciężarowymi / TIR / na zlecenie innej firmy.Do kosztów uzyskania przychodów zalicza Pan m. inn. delegacje zagraniczne, związane z wykonywanymi usługami.

Pana zdaniem zastosowanie w tym przypadku ma przepis art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiący, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na diety z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą oraz osób z nimi współpracujących, w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach.


Treść pytania:

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, wydatki z tytułu podróży służbowych właściciela firmy, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.


Stanowisko podatnika:

Pana zdaniem, diety zagraniczne właściciela firmy świadczącego osobiście usługi na rzecz zleceniobiorców stanowią koszty uzyskania przychodów do wysokości diet przysługujących pracownikom, określonych w odrębnych przepisach.


Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany:

Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm. / nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra tj. w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju / Dz. U. Nr 236, poz.1990 z 2002r. /.

Zatem wydatki związane z podróżą służbową właściciela przedsiębiorstwa w części odpowiadającej wysokości diet przysługujących pracownikom należy zaliczyć, zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o pdof do kosztów uzyskania przychodów.


Pouczenie:

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z przepisem art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj