Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PPI/443-50/05
z 16 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPI/443-50/05
Data
2005.05.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe


Słowa kluczowe
część składowa
osoby fizyczne
samochód
składanie deklaracji
sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju


Pytanie podatnika
Jaki jest rodzaj i termin koniecznych do złożenia deklaracji podatkowych w związku ze sprzedażą części samochodowych na rzecz osób fizycznych z państw członkowskich nie zarejestrowanych dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych


Występując z wnioskiem o udzielenie interpretacji Spółka podaje, iż podstawowym rodzajem jej działalności jest hurtowa sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych. Spółka w tut. Urzędzie dokonała zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT-R/UE) i od lipca 2004 r. dokonywała sprzedaży części samochodowych (zderzaki, progi, nakładki, spoilery itp.) do państw Unii Europejskiej, jak: Niemcy, Belgia, Hiszpania, Włochy na rzecz osób fizycznych nie zarejestrowanych dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Części i akcesoria do pojazdów mechanicznych transportowane były na zlecenie Podatnika przez firmy kurierskie do konkretnego, z góry ustalonego nabywcy. Ww. sprzedaż Spółka opodatkowała stawką podatku VAT w wys. 22 % i rozliczyła w deklaracji VAT-7. Spółka ma wątpliwości czy w związku z przedmiotową sprzedażą istnieje obowiązek składania deklaracji VAT-UE.

Zdaniem Spółki taki obowiązek nie istnieje.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem, że dostawa dokonywana jest na rzecz:a.podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o których mowa w art. 9 ustawy, lubb.innego niż wymieniony w lit. a podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.Zatem w związku z dokonywaną sprzedażą wysyłkową z terytorium kraju Podatnik zgodnie z art. 99 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług winien składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu (VAT-7). Informacja podsumowująca VAT-UE, zgodnie z treścią art. 100 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, jest to zbiorcze zestawienie dokonanych dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych towarów w danym kwartale kalendarzowym. Omawiany przypadek natomiast nie stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej od 01.05 2004 r. ani dostawy ani nabycia wewnątrzwspólnotowego, zatem nie ujmuje się go w ww. informacji podsumowującej. Jednocześnie podaje się, iż w myśl art. 23 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.Informację na temat wysokości progu sprzedaży w krajach członkowskich można uzyskać w administracji podatkowej danego państwa członkowskiego (ewentualnie na stronie internetowej Komisji Europejskiej).Polski podatnik dokonujący sprzedaży wysyłkowej (z wyjątkami określonymi w art. 23 ust. 11, 12,13 ustawy o VAT) na rzecz odbiorców z krajów Unii może opodatkować tę sprzedaż w Polsce na zasadach krajowych, pod warunkiem, że łączna wartość sprzedaży do danego kraju nie przekroczy limitów ustalonych przez to państwo.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj