Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu
ZP1/I-4117/I/4/05
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP1/I-4117/I/4/05
Data
2005.06.14



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
spółka cywilna
współwłasność łączna


Pytanie podatnika
Czy zawiązanie spółki cywilnej mającej na celu prowadzenie pośrednictwa ubezpieczeniowego, nie będącej podatnikiem VAT wymaga rejestracji przez uąd skarbowy


D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14b § 2 i § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005r.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 29.04.2005r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 18.04.2005r. Nr POI-415/6/2005 w zakresie interpretacji prawa podatkowego orzekam:

- odmówić zmiany zaskarżonego postanowienia.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 21.02.2005r. zwrócili się Państwo do Urzędu Skarbowego z zapytaniem (uzupełnionym pismem z dnia 12.04.2005r.) w sprawie zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego do zawarcia przez małżonków umowy spółki cywilnej w celu wspólnego wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego.
W Państwa ocenie zobowiązanie umowy spółki cywilnej służącej wskazanym we wniosku celom a nie będącej płatnikiem podatku VAT ani podatku dochodowego od osób fizycznych nie wymaga rejestracji w urzędzie skarbowym.
Organ podatkowy I instancji wydał postanowienie z dnia 18.04.2005r. Nr POI-415/6/05 w którym stwierdził, iż Państwa stanowisko przedstawione w złożonym wniosku jest niezgodne z przepisami prawa podatkowego.Na wydane postanowienie zostało wniesione w terminie zażalenie z dnia 29.04.2005r.
W zażaleniu zarzucają Państwo zaskarżonemu postanowieniu niezrozumiałe rozstrzygnięcie uznające ich stanowisko przedstawione we wniosku za niezgodne z przepisami prawa podatkowego, bez wskazania Państwa zdaniem na czym konkretnie ta niezgodność polega.
W związku z powyższym wnoszą Państwo o zmianę zaskarżonego postanowienia poprzez wskazanie im konkretnych błędów w projektowanym przez nich działaniu gospodarczym dotyczących stosowania prawa podatkowego.
Wskazują Państwo, iż w złożonym wniosku chodziło o uzyskanie od organu podatkowego jednoznacznej oceny tego która z przedstawionych przez Państwa i będących do ich wyboru możliwości działania jest zgodna z przepisami prawa podatkowego i jakie w związku z dokonanym wyborem będą obowiązki wobec urzędu skarbowego.
Końcowo uzasadniają Państwo, iż przedmiotowe zażalenie ma na celu określenie który z wariantów prowadzenia działalności gospodarczej jest zgodny a który niezgody z prawem podatkowym.

Po analizie akt sprawy oraz zarzutów zawartych w zażaleniu Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza co następuje:

W analizowanym stanie faktycznym za nietrafne należy uznać twierdzenie Państwa, iż w złożonym wniosku (uzupełnionym pismem z dnia 12.04.05r.) przedstawione zostały dwa różne stany faktyczne dotyczące zamierzonych sposobów prowadzenia działalności gospodarczej.
Z akt sprawy wynika, iż wobec niejasno sprecyzowanego wniosku z dnia 21.02.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego pismem z dnia 31.03.05r. wezwał Państwa do przedstawienia wyczerpującego stanu faktycznego sprawy.
W piśmie z dnia 12.04.2005r. pytanie Państwa jest następującej treści cyt.:

1. Mamy zamiar poprzez zawarcie umowy spółki cywilnej realizować wspólny dla nas cel gospodarczy, wynikający z dwóch odrębnych umów przedstawicielskich zawartych z UNIQA TV SA w Łodzi i na ich podstawie wspólnie osiągać przychody z pośrednictwa ubezpieczeniowego.

2. Zamierzamy na podstawie umowy Spółki cywilnej występować wspólnie wobec zatrudnionych pracowników jako ich jeden pracodawca.

3. Przy zawieraniu umowy spółki cywilnej przewidujemy wniesienie do tejże spółki wkładów rzeczowych, majątku ruchomego i praw do lokalu użytkowego, tytułem wkładów.

Jak wynika z pisma z dnia 21.02.05r. wątpliwość Państwa dotyczyła rejestracji Spółki cywilnej w Urzędzie Skarbowym która w Państwa ocenie nie znajduje uzasadnienia, ponieważ Spółka nie jest płatnikiem podatku VAT, ani podatku dochodowego.Z uwagi na przedstawione powyżej zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego w uzasadnieniu skarżonego postanowienia przytoczył przepisy mające zastosowanie w odniesieniu do postępowania wspólników spółki cywilnej związanego z zawarciem i wykonywaniem umowy spółki oraz związane z tym ich obowiązki podatkowe.W tej sytuacji wskazać należy, że zamierzona przez małżonków umowa w istocie będzie umową spółki w rozumieniu przepisów art. 860 kc i następnych.
Stosownie do art. 860, art. 861 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę Spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Umowa Spółki powinna być stwierdzona pismem. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo świadczeniu usług.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz.959 z późn.zm.) umowa spółki jest objęta obowiązkiem podatkowym z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.
Stosownie zaś do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a cyt. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - wartość wniesionych do majątku Spółki wkładów stanowi podstawę opodatkowania.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności (tj. zawarcia umowy Spółki) i ciąży solidarnie na stronach czynności.Ponadto podatnicy są obowiązani bez wezwania organu podatkowego złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Wskazać należy iż treść umowy spółki będzie stanowiła dla małżonków podstawę prawną uzasadniającą zastosowanie zasad ustalania przychodów, kosztów, dochodów i strat obowiązujących przy umowie spółki określonych w art.8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz.176 z 2000r. z późn.zm.).Ponadto zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. Nr 142, poz. 702 z późn.zm.) podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym (w tym przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie umowy Spółki prawa cywilnego) poprzez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-2 wraz z załącznikami np. NIP-D, NIP-C, NIP-B do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego nie później niż w terminie 14 dni od dnia w którym nastąpiła zmiana danych.
Odnosząc się do zarzutów zawartych w zażaleniu na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 18.04.2005r. organ odwoławczy stwierdza, iż interpretacja przepisów podatkowych zawarta w tym postanowieniu udzielona została poprawnie, stosownie do Państwa zapytania.Jak wynika z materiału dowodowego zebranego w niniejszej sprawie nie przedstawili Państwo dwu wariantów zamierzonego postępowania ale tylko jeden który uszczegółowiono na wezwanie organu podatkowego I instancji w piśmie z dnia 12.04.2005r.
Niezależnie od powyższego organ odwoławczy informuje, iż zgodne z prawem jest również prowadzenie przez Państwa oddzielnie działalności gospodarczej, którą Państwo wskazali jako pierwszą możliwość.

W niniejszym stanie faktycznym i prawnym stanowisko organu podatkowego I instancji należało uznać za prawidłowe, zatem brak jest podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj