Interpretacja Urzędu Skarbowego w Namysłowie
PP/443-9/05
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-9/05
Data
2005.06.03



Autor
Urząd Skarbowy w Namysłowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
majątek wspólny małżonków
małżonek
podatek od towarów i usług
podatnik
wynajem


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować obrót uzyskany w 2004 r. i 2005 r. z wynajmu lokalu użytkowego, w sytuacji gdy tylko jeden z małżonków jest podatnkiem podatku od towarów i usług ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / tekst jednolity - Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 /, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, iż Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2005 r , który wpłynął w dniu 18 marca 2005 r , uzupełnionym w dniu 18 maja 2005 r , o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania w 2004 r. i 2005 r. obrotu uzyskanego z wynajmu lokalu użytkowego, stanowiącego majątek wspólny małżonków, w sytuacji gdy tylko jeden z małżonków jest podatnikiem podatku od towarów i usług, jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 18 marca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie wpłynął wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który został uzupełniony w dniu 18 maja 2005 r.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, zgodnie z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pana wniosek, złożony dnia 18 marca 2005 r , o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie dotyczy opodatkowania w latach 2004 - 2005 obrotu uzyskanego z wynajmu lokalu użytkowego, stanowiącego majątek wspólny małżonków, w sytuacji gdy tylko jeden z małżonków jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

We wniosku informuje Pan, iż jest podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami przemysłowymi, w tym sprzętem RTV, żona nie prowadzi działalności gospodarczej, między Panem a żoną istnieje wspólność majątkowa. Od listopada 2004 r. wynajmuje Pan, za zgodą żony, lokal użytkowy, który jest objęty wspólnością majątkową i nie był wpisany do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny zwraca się Pan z następującymi zapytaniami :

1/ czy opodatkować należy całość uzyskanych przychodów ?

2/ czy uzyskane przychody należy uznać jako zwolnione podmiotowo z opodatkowania podatkiem od towarów i usług do momentu kiedy nie przekroczy się kwoty 10.000 euro dla każdego ze współmałżonków ?

3/ czy przychód z najmu objęty wspólnością ustawową należy podzielić w równych częściach po #189; i przypisać po 50 % czynszu wynikającego z umowy na małżonków i czy w tej sytuacji powinien Pan kwartalnie opodatkować swoją część obrotu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22 % łącznie z obrotem z działalności gospodarczej. Natomiast, jeśli obrót nie przekroczy ustawowych limitów z części dotyczącej Pana żony, to czy żona będzie mogła korzystać z podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług ?

4/ czy forma wynajmu nie powoduje konieczności zgłaszania przez Pana żonę podjęcia działalności gospodarczej ?

Pana zdaniem, zarówno w 2004 r , jak i w 2005 r , przychody z najmu należy podzielić po 50 %, a w przypadku kiedy dochody żony z tytułu najmu przekroczą 10.000 euro spowoduje to konieczność zgłoszenia podjęcia działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, organ podatkowy informuje co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. / opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel oraz inne czynności wymienione w art. 7 ustawy.

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów oraz inne czynności wymienione w art. 8 ustawy. Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. /, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W kontekście powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług najem, będąc usługą wymienioną w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i zawiera się w przytoczonej w art. 15 ust. 2 ustawy definicji działalności gospodarczej, a podatnikiem podatku od towarów i usług jest osoba, która faktycznie wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 4 załącznika nr 4 wymieniono jako zwolnione od podatku - oznaczone symbolem PKWiU ex 70.20.11 - usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe.

W związku z powyższym najem nieruchomości o charakterze niemieszkalnym, będący odpłatnym świadczeniem usług na terytorium kraju, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, dla której stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22 %.

W rozpatrywanej sprawie, stroną umowy najmu nieruchomości objętej wspólnością ustawową, za zgodą żony, jest Pan.

W związku z tym, iż będąc podatnikiem podatku od towarów i usług, wynajmuje Pan lokal użytkowy czyli wykonuje czynność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem, czyniąc to wyłącznie we własnym imieniu, mimo iż czynność ta dotyczy majątku wspólnego, to tylko Pan pozostaje w stosunku prawnym z drugą stroną tej czynności. W konsekwencji powyższego jest Pan podatkiem podatku od towarów i usług również z tytułu wykonywania tej czynności.

Zatem w składanych deklaracjach podatkowych dla podatku od towarów i usług zarówno w 2004 r , jak i w 2005 r , winien Pan uwzględnić i opodatkować, obok obrotu z działalności handlowej, całkowity obrót z tytułu wynajmu lokalu użytkowego, stanowiącego majątek wspólny.

Reasumując stwierdzić należy, iż tut. organ podatkowy nie podziela Pana stanowiska, iż przychody z wynajmu lokalu użytkowego, w sytuacji gdy stroną umowy najmu nieruchomości objętej wspólnością ustawową jest Pan należy, zarówno w 2004 r , jak i w 2005 r , podzielić po 50 %, a w przypadku kiedy dochody żony przekroczą 10.000 euro z tego tytułu, spowoduje to konieczność zgłoszenia podjęcia działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 § 1 w związku z art. 14 § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, przysługuje prawo wniesienia zażalenia.

Zażalenie, zgodnie z art. 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z 239 ustawy Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające żądanie.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity - Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ) zażalenie podlega opłacie skarbowej. Wysokość stawek tej opłaty określona została w załączniku do ww ustawy i wynosi 5,00 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj