Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-II-423/59/04
z 24 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-II-423/59/04
Data
2004.09.24



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
modernizacja
przyspieszona amortyzacja
stawka amortyzacyjna
środek trwały
umowa dzierżawy


Pytanie podatnika
Czy podatnik może dokonywać odpiów amortyzacyjnych w wysokości 30 % wartości początkowej nowozakupionego urządzenia, zamontowanego w miejsce dotychczas wykorzystywanego urządzenia na podstawie umowy dzierżawy ?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo nr DKF/US/14A/I/2004 z dnia 23.06.2004 r. (data wpływu 24.06.2004 r.), uzupełnione pismem z 06.09.2004 r. (data wpływu: 06.09.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje, co następuje:

Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy może dokonywać odpisów amortyzacyjnych w wysokości 30% wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych.
Ze stanu faktycznego wynika, iż Spółka przeprowadziła modernizację stacji przerobu mas formierskich. Modernizacja polegała na całkowitym wyeliminowaniu z ciągu technologicznego starej mieszarki i zabudowania w jej miejsce nowej. Powyższe urządzenie zamontowano z wykorzystaniem już istniejących fundamentów. Urządzenie to może być zdemontowane bez zmniejszenia wartości użytkowej. Przedsięwzięcie (urządzenie fabrycznie nowe i montaż) wykonane zostało w znacznej większości przez kontrahenta zewnętrznego, który wystawił z tego tytułu fakturę VAT.Następnie spółka rozliczyła inwestycję i przyjęła ją dowodem OT - po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych do grupy 5 Klasyfikaci Środków Trwałych.
Podatnik stoi na stanowisku, że wobec powyższych faktów może uznać powstały środek trwały jako fabrycznie nowy i skorzystać z przyspieszonej 30% amortyzacji dla celów podatkowych.

Na podstawie art. 16k ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) fabrycznie nowe środki trwałe zaliczone do grup 3-6 Klasyfikacji Środków Trwałych mogą być amortyzowane według szczególnych (preferencyjnych) zasad.
Zgodnie z przywołanym powyżej przepisem odpisów amortyzacyjnych od ww. środków trwałych można dokonywać, w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, w wysokości 30% tej wartości.Stosownie do postanowień zapisów art. 16k ust. 6 Podatnicy mogą dokonywać ww. odpisów amortyzacyjnych jednorazowo, nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji, lub stosować zasady określone w art. 16h ust. 4.

Zgodnie z powyższym podatnik musi spełnić dwa warunki aby skorzystać z preferencyjnej stawki.
Po pierwsze nowa metoda amortyzacji może być stosowana jedynie do środków trwałych zaliczonych do 3, 4, 5 lub 6 grupy w ramach KŚT (wedle stanu faktycznego Spółka zaliczyła środek trwały do grupy 5, dlatego spełnia ten warunek).
Po drugie musi to być fabrycznie nowy środek trwały. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera określenia fabrycznie nowy środek trwały, ale należy przyjąć, że dotyczy to wszystkich nowych, a więc nieużywanych wcześniej środków trwałych. Za wartość początkową środków trwałych zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy przyjmuje się w przypadku kupna cenę nabycia. Zgodnie z art. 16g ust. 3 cyt. ustawy , za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności m. in. o koszty montażu.

Dodatkowo, podatnik w uzupełnieniu wniosku zaznaczył, że poprzez ciągtechnologiczny rozumie pewien etap produkcji. Przedmiotem dzierżawy są cztery odrębne środki trwałe, z których później jeden został postawionyw stan likwidacji i przekazany wydzierżawiającemu, a na jego miejsce zakupiono nowe urządzenie, które jest własnością Spółki i zostało wprowadzone do jej ewidencji środków trwałych.

W związku z powyższym, nie jest to obiekt złożony konstrukcyjnie i powiązany ze sobą w ciąg technologiczny, ponieważ nie jest także traktowany jako jeden obiekt inwentarzowy. Każde z urządzeń traktowane jest przez Spółkę jako odrębny obiekt (każdy kompletny i zdatny do użytku).

W związku z tym, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie stanowisko podmiotu uznaje za prawidłowe. Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz w świetle aktualnych przepisów podatkowych można uznać ów środek trwały za fabrycznie nowy, co uprawnia Spółkę do dokonania w pierwszym roku, nawet jednorazowego 30% odpisu amortyzacyjnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj