Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2150/4111/415/21/05
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2150/4111/415/21/05
Data
2005.05.20


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
akcjonariusz
obowiązek składania deklaracji
ogólne zasady opodatkowania
opodatkowanie dochodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
spółka komandytowo-akcyjna
zaliczka miesięczna


Pytanie podatnika
Czy akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej podlega zaliczkowemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... z dnia 22.02.2005r. (data wpływu do US 03.03.2005r.), dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie obowiązku zaliczkowego opodatkowania w trakcie roku podatkowego podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.03.2005r. Pan ... wystąpił do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika: "... Jestem posiadaczem 60% akcji na okaziciela spółki komandytowo-akcyjnej i uważam że jestem zwolniony z zaliczkowego opodatkowania w trakcie roku podatkowego, a obowiązek podatkowy dotyczy wyłącznie wypłaconej dywidendy na zasadach ogólnych. Zaznaczam, że kapitał akcyjny nie jest kapitałem udziałowym analogicznym, co do zasad tworzenia, kapitałowi udziałowemu wspólników spółek osobowych. Dochód akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej nie jest w sposobie analogiczny do zasad opodatkowania dochodu pozostałych grup wspólników spółek osobowych. Z przepisów wynika bowiem jednoznacznie, iż przychód akcjonariusza powstaje dopiero w dacie wypłaty dywidendy i nie przysługuje on wszystkim akcjonariuszom, lecz tylko tym, którzy są akcjonariuszami w dniu podjęcia uchwały o podziale zysku. Zatem nie byłoby właściwym stosowanie przepisów art. 8 ust. 1 i 2 ustawy PDOFizU oraz art. 5 PDOPrU dla określenia zasad opodatkowania akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej.

Moim zdaniem dochód z tytułu otrzymanej dywidendy będzie dopiero opodatkowany na zasadach ogólnych dopiero po wypłaceniu jego. Wtedy akcjonariusz powinien wykazać jedynie kwotę otrzymanej dywidendy nie wykazując ani przychodów, ani kosztów uzyskania przychodów, bo to przypada jedynie udziałowi przypadającego w całości na kapitał akcyjny. Dlatego oparłem się na tezie, że dochód spółki komandytowo-akcyjnej w części przypadającej na akcje w czasie roku obrachunkowego nie będzie podlegał podatkowi dochodowemu. Zaliczkowo opodatkowana będzie jedynie ta część dochodu, która przypada w udziale komplementariuszom. Co więcej uważam, że dochód z posiadanych akcji powstaje dopiero w roku następnym, po roku, w którym spółka osiągnęła ten dochód. Nastąpi to bowiem po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, uchwaleniu podziału zysku i wypłaty dywidend..."

Zapytanie Podatnika dotyczy kwestii - czy akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej podlega zaliczkowemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Podatnika dochód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej nie podlega zaliczkowemu opodatkowaniu w trakcie roku podatkowego, a obowiązek podatkowy dotyczy wyłącznie dywidendy wypłaconej akcjonariuszowi na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku.

Stanowisko Organu Podatkowego:

Z definicji spółki komandytowo-akcyjnej, zawartej w art. 125 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94 poz. 1037 z późn. zm.) wynika, iż jest to spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczeń (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik, jest akcjonariuszem. Zgodnie z art. 147 w/w ustawy komplementariusz oraz akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej.

Brak osobowości prawnej przesądza o tym, że spółka komandytowo-akcyjna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) przepisy ustawy mają zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3. Spółka komandytowo-akcyjna nie podlega również opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Bowiem, zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody osób fizycznych. Zatem w przypadku prowadzenia działalności w formie takiej spółki, podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy tej spółki.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 tej ustawy. Na zasadzie art. 8 ust. 2 w/w ustawy powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących koszty uzyskania przychodów i strat, oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

Z przytoczonego przepisu wynika, iż uzyskane przez spółkę osobową przychody oraz poniesione koszty podlegają rozliczaniu u jej wspólników (w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej zarówno u komplementariuszy, jak i u akcjonariuszy), proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Należy zaznaczyć, iż w przypadku wspólnika będącego osobą fizyczna, powyższe przychody i koszty są zaliczane do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przepis art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa obowiązki podatników osiągających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składania deklaracji podatkowych. Zgodnie z treścią w/w przepisu podatnicy osiągających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej ( a więc komplementariusze oraz akcjonariusze w spółce komandytowo-akcyjnej), są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek wg zasad i w terminach określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f. Podatnicy ci w terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada zobowiązani są do składania właściwemu urzędowi skarbowemu deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.

W myśl art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody (straty) uzyskane w roku podatkowym z powyższego źródła winny być wykazywane w zeznaniach podatkowych składanych we właściwym urzędzie skarbowym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Ponadto należy zauważyć, iż przedstawione przez Podatnika stanowisko dotyczące opodatkowania jedynie otrzymanej przez akcjonariusza dywidendy zostało uregulowane w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl w/w przepisu od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%. Powyższy przepis nie ma jednak zastosowania do dywidend otrzymywanych przez akcjonariusza spółki osobowej, nie posiadającej osobowości prawnej.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przedstawionym stanie faktycznym, akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej jest obowiązany do wpłacania w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy wg zasad określonych w art. 44 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienie tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dnia od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 w/w ustawy). Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądanie będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w znakach opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b ust. 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj