Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FO2/415-27/05MK
z 13 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FO2/415-27/05MK
Data
2005.05.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Wygaśnięcie zobowiązań podatkowych --> Umorzenie zaległości podatkowej lub odsetek za zwłokę


Słowa kluczowe
umorzenie zaległości podatkowej


Pytanie podatnika
W jaki sposób Przedsiębiorstwo może wnioskować o umorzenie istaniejących zaległości podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych PIT-4 ?


POSTANOWIENIE


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1- 4, art. 14 b § 1 i 2, oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst ujednolicony Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) w związku z wnioskiem z dnia 24.01.2005r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz stanowiska Strony w rozpatrywanej sprawie, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych


postanawia


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Złożone zapytanie dotyczy w jaki sposób Przedsiębiorstwo może wnioskować o umorzenie istniejących zaległości podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT-4) wobec tutejszego organu podatkowego

Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

Przedsiębiorstwo dokonało z własnych środków finansowych 2 -kondygnacyjnej nadbudowy na budynku biurowym położonym na działce będącej własnością Skarbu Państwa. Nadbudowa dokonana została w wyniku aktu notarialnego - przedwstępnej umowy sprzedaży zawartej pomiędzy Stroną a Kierownikiem Urzędu Rejonowego w Warszawie w dniu 3 marca 1998r. Na mocy umowy miało nastąpić przeniesienie prawa własności do lokali powstałych w wyniku nadbudowy na rzecz Przedsiębiorstwa, jednakże przeniesienie praw własności nie doszło do skutku. W wyniku tego Stronie przysługuje roszczenie o przeniesienie praw własności lub wypłacenie odszkodowania z tytułu poniesionych nakładów.

Zdaniem Strony istnieje możliwość wygaśnięcia zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 66 ustawy Ordynacja podatkowa.

W powyższej sprawie zgodnie z oświadczeniem Strony z dnia 25.04.2005r. nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa podatkowego:

1. art. 59 § 2 oraz art. 66 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst ujednolicony Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60)

Zgodnie z § 1 pkt 1 artykułu 66 ustawy Ordynacja podatkowa szczególnym przypadkiem wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa - w zamian za zaległości podatkowe z tytułu podatków stanowiących dochody budżetu państwa. Natomiast § 2 pkt 1 stanowi, iż przeniesienie następuje na wniosek podatnika w przypadku o którym mowa w § 1 pkt 1 na podstawie umowy zawartej, za zgodą właściwego naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego, między starostą wykonującym zadania z zakresu administracji rządowej a podatnikiem.

Z powołanego wyżej przepisu wynika, iż przeniesienie jest możliwe gdy odpowiedni wniosek zgłosi podatnik. W przypadku istniejącego zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych Strona występuje w charakterze płatnika więc art. 66 nie ma w tym wypadku zastosowania.

Natomiast stosownie do podstanowień art. 59 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa zobowiązanie płatnika lub inkasenta wygasa w całości lub w części wskutek:
1) wpłaty,
2) zaliczenia nadpłaty lub zaliczenia zwrotu podatku,
3) umorzenia, w przypadkach przewidzianych w art. 67 § 6,
4) przejęcia własności nieruchomości lub przejęcia prawa majątkowego w postępowaniu egzekucyjnym,
5) przedawnienia. Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.


Pouczenie

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj