Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
1406/VAT/443-21/MT/05
z 31 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1406/VAT/443-21/MT/05
Data
2005.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy Strona ma prawo odliczyć podatek naliczony w pełnej wysokości od zakupionego samochodu ciężarowego marki Mercedes-Benz 2.3D , nie posiadając na ten typ samochodu świadectwa homologacji?


Pismem z dnia 15 kwietnia 2005r. (uzupełnionym w dniu 11.05.2005r.) Pan T. zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zapytanie:
czy ma prawo odliczyć podatek naliczony w pełnej wysokości od zakupionego samochodu ciężarowego marki Mercedes-Benz 2.3D , nie posiadając na ten typ samochodu świadectwa homologacji?

Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:
Posiada samochód ciężarowy marki Mercedes-Benz 208 2.3D, rok produkcji 1991, o dopuszczalnej masie całkowitej 2550kg, dopuszczalnej ładowności 795kg, liczbie miejsc 3.Jest to samochód typu VAN, z wyodrębnioną na trwale przegrodą bagażową. Pojazd ten nie posiada świadectwa homologacji. W dowodzie rejestracyjnym (seria DR/BAB 0246959) został określony jako samochód ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 795kg. Powyższy samochód jest wykorzystywany do przewozu towarów (stolarki budowlanej i narzędzi). Strona stoi na stanowisku, że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie w/w samochodu, gdyż został on wyprodukowany w 1991r. , kiedy nie było wymogu posiadania świadectwa homologacji oraz jest wykorzystywany do przewozu towarów. Dodatkowo Strona poinformowała, że importer pojazdu zwrócił się do Ministra Infrastruktury o wydanie decyzji zwalniającej z obowiązku posiadania świadectwa homologacji. Podanie pozostało bez odpowiedzi. Z informacji uzyskanych prze Stronę w Departamencie Transportu Drogowego wynika, że tego typu decyzji Ministerstwo w ogóle nie wydaje, nawet importerom samochodów na teren kraju.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114,art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z art. 86 ust. 3 ww. ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: Dł = 357+n x 68 kg gdzie Dł - oznacza dopuszczalną ładowność, n- oznacza ilość miejsc ( siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca nie więcej jednak niż 5000 zł. Z przepisów art. 86 ust. 5 wynika, że pojazdy które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe,o których mowa w ust./ 3.

Zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami ustawy o podatku od towarów i usług podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, które nie posiadają świadectwa homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tych pojazdów.Powyższa zasada nie dotyczy jednak pojazdów, które bezspornie są samochodami ciężarowymi czy specjalistycznymi, które jako nowe samochody (wyprodukowane w kraju lub sprowadzone z zagranicy ) posiadały na taki właśnie typ pojazdu świadectwo homologacji.Z przepisów art. 86 ust. 5 ustawy nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował uznaniem tego pojazdu za samochód osobowy, o którym mowa art. 86 ust. 3 cyt. ustawy.
Za samochody osobowe, w rozumieniu w/w przepisu uznaje się bowiem tylko takie pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku z uzyskania homologacji nie mają określonej ładowności lub ilości miejsc, nie zaś takie, w stosunku do których podatnik nie jest w stanie przedłożyć w/w dokumentów.W przypadku gdy pojazd został nabyty jako samochód ciężarowy, nie dokonano w nim żadnych przeróbek polegających na zmianie przedmiotu wyposażenia lub części wpływających na zmianę typu pojazdu wymagających uzyskania świadectwa homologacji na dany typ pojazdu, jeżeli z konstrukcji wynika, że jest to samochód wyłącznie przeznaczony do przewozu towarów będzie Panu przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tego samochodu.Z dokumentów dołączonych do pisma wynika, że samochód ten spełnia wymogi dotyczące ładowności, a zatem ma Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego określonego w fakturze dokumentującej nabycia samochodu marki MERCEDES-BENZ 2,3D, który zgodnie z dowodem rejestracyjnym ma dopuszczalną ładowność 795 kg i 3 miejsca.


Zdaniem organu podatkowego, przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego samochodu, na zasadach ogólnych.
W świetle powyższego stanowisko Strony jest prawidlowe.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14 b § 1 Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa ) . Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 ustawy Ordynacji podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj