Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu
ZP1/418/I/1/05
z 11 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP1/418/I/1/05
Data
2005.07.11



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
lekarz weterynarii
umowa zlecenia
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy przychód z tytułu zwrotu kosztów dojazdu samochodem prywatnym w celu realizacji umowy zlecenia przez lekarzy weterynarii oraz zużyte leki podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowymod osób fizycznych?


D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60) – Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie orzeka:

- zmienić z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie z dnia 2 czerwca 2005r. znak PB-415-8/05 wydane w trybie art. 14a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 29.03.2005r. L.dz. 28/2005 jednostka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz.U. Nr 33, poz.287 z późn.zm.) zawarto umowy zlecenia z lekarzami weterynarii nie będącymi pracownikami Inspekcji.

Wg. § 11 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2.08.2004r. (Dz.U. Nr 178, poz.1837) w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii, osobom tym przysługuje wynagrodzenie obejmujące:

1. część podstawową wg stawek określonych w załączniku do rozporządzenia,

2. zwrot udokumentowanych kosztów:

a) dojazdu w/g stawek określonych w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych nie będących własnością pracodawcy,

b) zużytych produktów leczniczych weterynaryjnych i wyrobów medycznych w związku z wykonywaniem określonych czynności.

Zdaniem jednostki opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega cały przychód tj część podstawowa oraz zwrot udokumentowanych kosztów dojazdów i za leki, od którego należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.W powołanym w sentencji postanowieniu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie, uznał że stanowisko jednostki jest prawidłowe tzn. że należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczoną od całości wynagrodzenia, a więc od części podstawowej i kwoty zwróconych kosztów dojazdu oraz zużytych leków z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów wynikających z art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.).

Na w/w postanowienie nie zostało złożone zażalenie zatem przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku oraz z postanowieniem interpretacyjnym, stwierdził że postanowienie to rażąco narusza obowiązujące prawo w części dot. stanowiska wyrażonego w przedmiocie zwrotu udokumentowanych kosztów dojazdu i dlatego na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa zmienia w/w postanowienie niniejszą decyzją.Począwszy od 01.01.2004r. należności z tytułu podróży otrzymane przez osoby niebędące pracownikami (m.in. wykonujące umowy zlecenia czy umowy o dzieło) objęte zostały zwolnieniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit.b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem – do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.Regulacje w zakresie należności z tytułu podróży służbowej na terenie kraju zawiera rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990).

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy art. 21 ust. 1 pkt 16 lit.b w/w ustawy stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:

1. w celu osiągnięcia przychodów lub

2. w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie odrębnych ustaw lub

3. przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej lub samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub

4. przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.

W świetle § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2.08.2004r. w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii (Dz.U. Nr 178, poz. 1837), lekarzom weterynarii oraz innym osobom nie będącym pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, wyznaczonym przez powiatowego lekarza weterynarii do wykonania określonych czynności, przysługuje zwrot udokumentowanych kosztów dojazdu według stawek określonych w przepisach w sprawie warunków ustalenia oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Stawki te zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25.03.2002r. w sprawie warunków ustalenia oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania (...) nie będących własnością pracodawcy (Dz.U. Nr 27, poz. 271 ze zm. Dz.U. z 2004r. Nr 237, poz. 2376).
Z uwagi na powyższe, zwolnienie o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma zastosowanie do należności z tytułu służbowych, stanowiących zwrot kosztów dojazdu lekarzom weterynarii, którzy wykonują czynności zlecone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii na podstawie umów zlecenia, o ile wydatki z tego tytułu nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów powodując zmniejszenie podstawy opodatkowania o ich wartość – do wysokości określonej w w/w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Z powyższych względów stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego wyrażone w w/w postanowieniu w części dotyczącej opodatkowania kwoty zwrotu udokumentowanych kosztów dojazdu – jest nieprawidłowe.

W tym zakresie właściwe jest stanowisko przedstawione w niniejszej decyzji.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj