Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.VI/I-415-95-V/05
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/I-415-95-V/05
Data
2005.07.08



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
informacja dla podatnika
obowiązek składania deklaracji
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Od 01.02.2004 r. do 10.05.2004 r. Podatnik był zatrudniony w Agencji Nieruchomości. Do dnia dzisiejszego nie otrzymał PIT-11 od ww. pracodawcy. W zeznaniu rocznym za 2004 r. wykazał dochód według własnych obliczeń opierając się o umowę o pracę i świadectwo pracy. Czy takie działanie było poprawne?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 tekst jedn.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 10.05.2005 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 10.05.2005 r. (data wpływu 30.05.205 r.) uzupełnionym w dniu 10.06.br. zwróciła się Pani z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż od 01.02.2004 r. do 10.05.2004 r. zatrudniona Pani była w Agencji Nieruchomości. Otrzymywała Pani wynagrodzenie miesięczne w wysokości 824 zł brutto. Do dnia dzisiejszego nie otrzymała Pani PIT-11 od w/w pracodawcy. W zeznaniu rocznym za 2004 r. wykazała Pani dochód według własnych obliczeń opierając się o umowę o pracę i świadectwo pracy.

Pyta Pani czy działanie Pani było poprawne... Pani zdaniem takie działanie było zasadne.

W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie niżej wymienione przepisy.

W myśl art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy są zobowiązani sporządzić informację (PIT-11) i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (...), w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Podatnicy stosownie do art. 45 ust. 1 w/w ustawy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym za rok 2004 wyjątkowo do 02 maja 2005 r., z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

W przedstawionym powyżej stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie potwierdza, iż w Pani przypadku istnieje obowiązek złożenia zeznania podatkowego, nawet jeżeli płatnik nie dopełnił obowiązku wystawienia i doręczenia informacji PIT-11. Postąpiła Pani prawidłowo wykorzystując, do ustalenia danych, które należy wykazać w zeznaniu, umowę o pracę i świadectwo pracy. W przypadku gdyby jednak Pani były pracodawca przysłał w/w informację i wystąpiła by pomiędzy tą informacją a złożonym zeznaniem różnica wykazanych w niej kwot (przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód, zaliczka podatku oraz składki ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego) będzie Pani zobowiązana złożyć korektę tego zeznania podatkowego.

W myśl art. 14 b § 1 i 2 w/w Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj