Interpretacja Izby Skarbowej w Białymstoku
PBII/4117 i-13/bz/05
z 6 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBII/4117 i-13/bz/05
Data
2005.07.06



Autor
Izba Skarbowa w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
podstawa opodatkowania
zaokrąglanie kwot


Pytanie podatnika
Zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania oraz należnego podatku dochodowego od osób fizycznych.


Decyzja

Na podstawie art. 14 b §5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 8 poz.60 z 2005r / w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie zażalenia z dnia 25.04.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sokółce nr US.I/415/2-4/JP/2005 z dnia 2005.04.20 uznające stanowisko podatnika za nieprawidłowe, w sprawie dotyczącej zaokrąglania podstawy opodatkowania oraz należnego podatku dochodowego od osób fizycznych , Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku

-odmawia uchylenia zaskarżonego postanowienia

Uzasadnienie

Pismem z dnia 4.02.2005 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sokółce o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej zaokrąglania podstawy opodatkowania oraz należnego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Według Pana w ustawie o podatku dochodowym nie ma delegacji prawnej do zaokrąglania kwot dochodu do pełnego złotego, a zaliczk na podatek dochodowy do dziesięciu groszy. Natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Sokółce zaokrągla podstawę do pełnego złotego, przez co zaniża bądź zawyża podatek odprowadzany do urzędu skarbowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sokółce stwierdził, iż stanowisko Pana jest nieprawidłowe.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia , Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza iż Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sokółce udzielił Panu prawidłowej odpowiedzi w takim zakresie jakiego dotyczyło zapytanie.

W świetle art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 8 poz.60 z 2005r / podstawy opodatkowania zaokrągla się do pełnych złotych, a kwoty podatków, odsetek za zwłokę oraz opłat prolongacyjnych do pełnych dziesiątek groszy. Natomiast na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 63 § 2 wyżej powołanej ustawy Minister Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. (Dz. U. Nr 240, poz. 2063) określił min. szczegółowe zasady zaokrąglania podstaw opodatkowania, kwot podatków.

Zgodnie z § 13 wyżej wymienionego rozporządzenia zaokrąglanie podstaw opodatkowania, następuje w ten sposób, że kwoty wynoszące:1. mniej niż 50 groszy pomija się, 2. 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Zaokrąglanie kwot podatków następuje w ten sposób, że kwoty wynoszące: 1. mniej niż 5 groszy pomija się,2. 5 i więcej groszy podwyższa się do pełnych dziesiątek groszy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj