Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PDF/415-18/05
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-18/05
Data
2005.04.25



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Dotyczy korzystania z możliwości odliczeń od podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu ulgi związanej z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej.


Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Państwa z dnia 02.03.2005r. (wpływ do Urzędu 03.03.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie korzystania z możliwości odliczeń od podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu ulgi związanej z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej

p o s t a n a w i a

uznać jako nieprawidłowe stanowisko Państwa przedstawione w powyższym wniosku.

Uzasadnienie

W dniu 02.03.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 03.03.2005r.) złożyli Państwo wniosek w sprawie udzielenia przez tut. Organ interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych regulujących zasady dokonywania odliczeń od podatku dochodowego wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

W przedmiotowym piśmie informują Państwo, iż od listopada 1998r. do czerwca 2003r. oszczędzali Państwo w Kasie Mieszkaniowej ING Banku Śląskiego. W pażdzierniku 2003r. za zaoszczędzone i pożyczone z kasy pieniądze zakupione zostało mieszkanie. Odliczeń z tytułu oszczędzania w tej kasie dokonywali Państwo w całym okresie oszczędzania.

W międzyczasie w grudniu 2001r. rozpoczęli Państwo oszczędzanie w Kasie Mieszkaniowej Banku Pekao S.A., gdzie zaoszczędzone w tej kasie pieniądze chcą państwo przeznaczyć na remont zakupionego używanego mieszkania. Do tej pory nie dokonywali Państwo odliczeń od podatku zgromadzonych oszczędności w Kasie Pekao S.A., - gdyż jak Państwo zaznaczyli w piśmie - ponieważ równocześnie nie można dokonywać odliczeń oszczędności z dwóch Kas Mieszkaniowych.

Zdaniem Państwa z uwagi na nabycie praw do odliczeń (umowa z Kasą Mieszkaniową Banku Pekao S.A. podpisana została przed 2002r.) będą podlegały odliczeniu od podatku zgromadzone w 2004r. oraz w latach kolejnych oszczędności w Kasie Mieszkaniowej Pekao S.A.

W myśl art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993r. Nr 90, poz. 416 ze zm.), podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Zasady gromadzenia oszczędności i udzielania kredytów kontraktowych reguluje ustawa z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 133, poz. 654 i 1996r., Nr 106 poz. 496). Stosownie do postanowień art. 8 tej ustawy, prze zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową - do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

Z przepisów cyt. art. 27a ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przedmiotem dopuszczalnych tymi przepisami odliczeń od podatku - w określonej wysokości - są wydatki podatnika poniesione w danym roku podatkowym, związane z gromadzeniem oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według określonych zasad.

Reasumując, wydatki poniesione przez Państwa w 2004r. z tytułu oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej Banku Pekao S.A. nie podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi na systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, gdyż z ulgi tej skorzystali Państwo dokonując odliczeń z tyt. oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej ING Banku Śląskiego.

Zatem należy stwierdzić, iż stanowisko Państwa w tej sprawie jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych we wniosku zdarzeń.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia (art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj