Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PBOI/423/134/P/05/AS
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PBOI/423/134/P/05/AS
Data
2005.06.14



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
data zaliczenia
koszty uzyskania przychodów
opłata leasingowa
wstępny


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji jednorazowego poniesienia wydatku z tytułu wstępnej opłaty leasingowej wydatek ten będzie stanowił koszt uzyskania przychodów w miesiącu jego poniesienia, czy też należy go rozliczać w czasie?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami)stwierdzam, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 16.03.2005 r., który wpłynął w dniu 16.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad potrącania kosztów z tytułu zapłaconej w bieżącym roku podatkowym wstępnej opłaty leasingowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.03.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismami z dnia 29.03.2005 r., 07.04.2005 r., 05.05.2005 r. i 19.05.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismami Spółki z dnia 31.03.2005 r., 15.04.2005 r., 12.05.2005 r. i 27.05.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 04.04.2005 r., 18.04.2005 r., 17.05.2005 r. i 30.05.2005 r.).
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.a) Stan faktyczny:
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka zapłaciła w bieżącym roku podatkowym wstępną opłatę leasingową.
Wstępna opłata leasingowa dotyczy samochodu ciężarowego.
Zgodnie z umową leasingodawca jest ujawniony jako właściciel w dokumentach dotyczących przedmiotu leasingu. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje właściciel przedmiotu leasingu tzn. firma leasingowa. Okres leasingu wynosi 60 miesięcy. Umowa leasingu, której dotyczy opłata wstępna została zawarta na czas oznaczony stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego będącego przedmiotem leasingu, a suma opłat pomniejszona o należny podatek od towarów i usług odpowiada co najmniej wartości początkowej środka trwałego będącego przedmiotem umowy leasingu. Powyższą opłatę Spółka rozlicza w czasie tj. w ciągu 60 miesięcy, czyli kosztem uzyskania przychodu w miesiącu obrachunkowym jest 1/60 ww. opłaty.
b) Pytanie:
W związku z powyższym Spółka zwróciła się z pytaniem, czy w sytuacji jednorazowego poniesienia wydatku z tytułu wstępnej opłaty leasingowej, wydatek ten:
- będzie stanowił koszt uzyskania przychodów w miesiącu jego poniesienia,
- czy też należy go rozliczać w czasie?
c) Stanowisko Wnioskodawcy:
Spółka stosuje zasadę rozliczania w/w wydatku w czasie, w roku podatkowym którego dotyczy.
Ocena prawna stanowiska pytającego.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika, wyjaśniam iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy (...). Natomiast art. 15 ust. 4 wyżej wymienionej ustawy wskazuje w jaki sposób należy dokonywać potrącenia wydatków uznawanych za koszty uzyskania przychodu. Stosownie do powyższego przepisu koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
W myśl powołanych przepisów kosztami uzyskania przychodów są koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, tj. dotyczące całokształtu działalności podatnika i związane z funkcjonowaniem firmy. W odniesieniu do kosztów, których nie można bezpośrednio powiązać z uzyskiwanymi przychodami, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika i nie dotyczą ściśle wyodrębnionego okresu (tj. roku podatkowego, miesiąca), podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia.
Opodatkowanie stron umowy leasingu zostało uregulowane w rozdziale 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami). Zgodnie z art. 17b ust. 1 tej ustawy - opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
1.została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz2.suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż zawarta umowa leasingu spełnia powyższe warunki, a odpisy amortyzacyjne od wartości przedmiotu leasingu dokonywane są przez finansującego. Zatem, korzystający (tj. w opisanym przypadku Spółka) ma prawo ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wszystkich opłat ponoszonych w okresie obowiązywania umowy, w tym również opłaty wstępnej.
Ze względu na fakt, iż wstępna opłata leasingowa ponoszona jest przed odbiorem przedmiotu leasingu to nie może podlegać rozliczeniu w czasie. Opłaty tej nie można jednocześnie bezpośrednio przypisać do uzyskanego przychodu, gdyż jest ona związana z całokształtem działalności podatnika a zatem zgodnie z art. 15 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ww. wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu w dacie faktycznego poniesienia. Z treści art. 15 ust. 4 ustawy wynika bowiem, że jeżeli przypisanie kosztu do przychodu określonego roku nie jest możliwe, koszty te są potrącane w roku, w którym zostały poniesione.
Odpowiadając na drugą część zadanego pytania, w świetle powyższego, odnośnie ww. kosztu nie ma zastosowania zasada rozliczania w czasie.
Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika, iż odnośnie wydatku z tytułu wstępnej opłaty leasingowej należy stosować zasadę rozliczania w czasie, w roku podatkowym którego dotyczy jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj