Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PP1-443-9/05
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443-9/05
Data
2005.04.18



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
infrastruktura towarzysząca
roboty budowlane


Pytanie podatnika
Opodatkowanie do robót budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym (PKOB 111) i infrastrukturą towarzyszącą.


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po rozpatrzeniu wniosku Pana … z dnia 2 marca 2005 r. (data wpływu do organu podatkowego 3 marca 2005 r.), w zakresie zastosowania prawa podatkowego,

postanawia uznać

za prawidłowe stanowisko zgodnie, z którym w stosunku do robót budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym (PKOB 111) i infrastrukturą towarzyszącą stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

Uzasadnienie

W dniu 3 marca 2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W przedmiotowym piśmie wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny.

Strona jest wykonawcą inwestycji na rzecz Urzędu Gminy polegającej na budowie kanalizacji grawitacyjnej i tłocznej wraz z przepompowniami przydomowymi ścieków dla mieszkańców wsi.

Z przedłożonej w dniu 7 kwietnia 2005 r. umowy, na wykonanie robót budowlanych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach programu SAPARD, zawartej pomiędzy wnioskodawcą, a Gminą, wynika, iż poza wyżej wymienionym zakresem robót (bez dodatkowego wynagrodzenia), zostaną wykonane prace dotyczące naprawy urządzeń melioracyjnych zniszczonych w trakcie robót, wykonania inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej, uporządkowania terenu objętego pracami oraz przywrócenia do stanu pierwotnego.

Ponadto w dniu 7 kwietnia 2005 r. podatnik przedłożył oświadczenie z Urzędu Gminy, z którego wynika, iż przedmiotowa inwestycja zawiera procentowy udział infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu w wysokości 80 %.

W związku z powyższym wnioskodawca stawia pytanie czy ww. inwestycja podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%.

W opinii strony prowadzone roboty należy sklasyfikować w PKWiU 45.21.41-00.20 jako: „Roboty ogólnobudowlane związane z budową lokalnych rurociągów kanalizacyjnych dla budynków jednorodzinnych”.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego w ww. wniosku stanowiska strony dotyczącego interpretacji prawa podatkowego, organ podatkowy informuje.

W myśl art. 146 ust.1 pkt 2 lit a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zgodnie z art. 146 ust. 2 cytowanej ustawy, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 3 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
  • jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W myśl art. 2 pkt 12 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego – rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatkowo wskazuję, iż stawka podatku VAT w wysokości 7% dotyczy usług budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):

  1. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
  2. budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Podstawę prawną zastosowania preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług w przypadku usług związanych z budynkami, o których powyżej od dnia 15 lutego 2005 r., stanowi przepis § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) w związku z poz. 20 zał. nr 1 do cyt. rozporządzenia. Obniżona stawka do wysokości 7% nie ma jednak zastosowania w przypadku robót związanych z infrastrukturą towarzyszącą budynkom wymienionym w pkt a i b.

Jeżeli zatem wykonywane roboty mieszczą się w ramach robót budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą ( w rozumieniu ww. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług) oraz dotyczą obiektów budownictwa mieszkaniowego (sklasyfikowanego wg wyżej wymienionych symboli PKOB), to będą opodatkowane stawką podatku VAT 7% do dnia 31 grudnia 2007 r.

W przypadku, gdy realizowane prace budowlane związane są zarówno z budynkami mieszkalnymi jak i innymi obiektami, należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz pozostałymi budynkami i opodatkować zrealizowaną inwestycję zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami podatku VAT, tj. 7 % dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym i 22 % dla pozostałej części.

Reasumując : z przedłożonych przez wnioskodawcę dokumentów wynika, iż ww. roboty budowlane realizowane pod nazwą kanalizacja grawitacyjna i tłoczna wraz z przydomowymi przepompowniami ścieków będą służyć infrastrukturze towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu w 80 %, w związku z czym tylko do tej części inwestycji zastosowanie znajduje 7% stawka podatku od towarów i usług.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi.

Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 14b § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla strony wiążąca.

Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia.

Interpretacja ta jest bowiem wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji o czym stanowi art. 14b § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj