Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PG-2-415-8/05
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PG-2-415-8/05
Data
2005.04.19



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
budynek
inwestycje
rozbudowa budynku
wynajem


Pytanie podatnika
czy można uznać rozbudowę domu na cele wynajmu za inwestycje, a przedmiotowy budynek za środek trwały firmy.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07 lutego 2005 r. (wpływ do Urzędu w dniu 16 lutego 2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 02 marca 2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

postanawiam uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 07 lutego 2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 02 marca 2005 r., wystąpił Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług hotelarskich i wynajmu lokali. Wynajmuje Pan pokoje dla firm w budynku mieszkalnym, który stanowi Pana własność, lecz nie jest środkiem trwałym firmy. Obecnie rozbudowuje Pan ten budynek, w celu wynajmowania lokali studentom.

Zapytanie Pana dotyczy możliwości uznania powyższej rozbudowy jako inwestycji firmy, którą Pan prowadzi.. Pana zdaniem rozbudowa domu na ww. cele jest inwestycją Pana firmy, zaś przedmiotowy budynek może być uznany za środek trwały firmy.

Za inwestycje uważa się, zgodnie z art. 5a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz.176 z późn. zm.), środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości ( Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Zgodnie zaś z art. 3 ust.1 pkt 16 ww. ustawy o rachunkowości, przez środki trwałe w budowie rozumie się zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.

Natomiast z art. 22a ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że środkiem trwałym są m.in. stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, a wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z kolei, zgodnie z art. 22g ust. 17 ww. ustawy, rozbudowę środka trwałego należy traktować jako jego ulepszenie.

Jak wskazuje Pan we wniosku budynek, który Pan rozbudowuje nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Pana firmy. Tym samym jego rozbudowa nie może być traktowana jako inwestycja realizowana w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Nie wyklucza to jednak możliwości ujęcia budynku po jego rozbudowie, jeżeli wykorzystywany będzie w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w zakresie wynajmu, do ewidencji środków trwałych.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi.

Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 14b § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla Pana wiążąca. Interpretacja ta jest bowiem wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, o czym stanowi art. 14b § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 w związku art. 236 § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj