Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PD-415/INT/23/RC/05
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/INT/23/RC/05
Data
2005.06.16



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
małżonek
najem
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość regulowania podatku od przychodów z najmu lokalu mieszkalnego przez jednego z małżonków w formie kwartalnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity D z. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dn. 16 maja 2005r. w sprawie możliwości regulowania podatku od przychodów z najmu lokalu mieszkalnego w formie ryczałtu kwartalnego przez jednego z małżonków.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosowanie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie- art. 14a §4 Ordynacji.

Pismem z dnia 16 maja 2005r., uzupełnionym dnia 27 maja 2005r., zwrócili się Państwo z zapytaniem o możliwość regulowania przychodów z najmu w całości przez jednego małżonka w formie ryczałtu kwartalnego. Z przedstawionego przez Państwo stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem najmu są dwa lokale mieszkalne będące składnikiem małżeńskiej wspólności majątkowej. Zgodnie z oświadczeniem złożonym w dniu 20 stycznia 2005r w kancelarii tut. Urzędu, jako formę opodatkowania uzyskiwanych przychodów wybrali Państwo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, opłacany kwartalnie przez obojga małżonków. Przy czym zaznaczyli Państwo, iż przychód z lokalu położonego w B. będzie opodatkowany przez małżonka, natomiast przychód z najmu mieszkania w W. przez żonę. W dniu 18 kwietnia 2005r. poinformował Pan pisemnie, iż 15 kwietnia 2005r. rozwiązał umowę najmu mieszkania w B., natomiast Pańska żona oświadczyła, że to ona staje się stroną wynajmującą w/w lokal mieszkalny.

    Wobec powyższego Państwa wątpliwości dotyczą następujących kwestii:
  • czy żona może w całości regulować podatek za najem obu lokali mieszkalnych w formie ryczałtu kwartalnego,
  • czy pomimo rozwiązania umowy najmu małżonek musi nadal regulować podatek zgodnie z oświadczeniem z dn. 20 stycznia 2005r.,
  • jaki jest prawidłowy sposób regulowania podatku z tytułu najmu obu lokali mieszkalnych po dn. 15 kwietnia 2005r. (rozwiązanie umowy najmu przez jednego małżonka i wejście w stosunek najmu drugiego małżonka).
    Dokonując analizy zagadnienia, należy stwierdzić, że do przedstawionego przez Państwo stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy:
  1. art. 10 ust1 pkt. 6 -ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.),
  2. art. 9 ust. 1, art. 12 ust. 5, 6 i 7 art. 15 ust. 2,3 oraz art. 21 ust. 1a, 1b i 1c ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.),
  3. § 2 pkt. 2 ppkt.2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U Nr 219, poz. 1836 ze zm.).
    Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) jednym ze źródeł przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (...). Osoby osiągające przychód z najmu mogą je opodatkować formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o czym stanowi art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu (...)

Stosownie do brzmienia art. 9 ust.1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Na podstawie art. 12 ust. 5, ust. 6 i ust. 7 powołanej ustawy w stosunku do uzyskiwanego przez małżonków, pozostających we wspólności majątkowej, przychodu z najmu nieruchomości przyjmuje się zasadę, iż w razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa małżonków do udziału w zysku z tego tytułu są równe, chyba że złożą pisemne oświadczenie, o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich. Oświadczenie składa się właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do dnia 20 stycznia roku podatkowego a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Art. 21 ust. 1a,1b oraz 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym stanowi, iż podatnicy mogą obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, po upływie kwartału, za który ryczałt ma być płacony, a za ostani kwartał roku podatkowego-w terminie złożenia zeznania. Powyższą zasadę mogą stosować wyłącznie podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki - w roku poprzedzającym rok podatkowy- nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25.000 euro. Podatnicy, którzy wybrali opłacanie ryczałtu co kwartał, są obowiązani do dnia 20 stycznia roku podatkowego zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej, nie dokonał innej formy opodatkowania lub nie zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu opłacania ryczałtu co kwartał, uważa się, że nadal opłaca ryczałt w ten sposób.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy od dnia, od którego ma zastosowanie opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powstaje obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów. Według ust. 3 powyższego artykułu obowiązek prowadzenia ewidencji nie dotyczy podatników osiągających przychody z tytułu najmu, jeżeli ich wysokość wynika z umowy zawartej w formie pisemnej. Jednakże według § 2 pkt 2 ppkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U Nr 219, poz. 1836 ze zm.) wspólną ewidencję prowadzą małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągający przychody z najmu, o ile nie złożyli oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

Mając na względzie wyżej przytoczone przepisy należy uznać, iż żona nie może w całości regulować podatku za najem obu lokali mieszkalnych, ponieważ nie złożyli Państwo we właściwym terminie oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodów przez jednego z małżonków. Z treści wskazanych przepisów wynika jednoznacznie możliwość opodatkowania całości dochodu z najmu u jednego z małżonków pod warunkiem złożenia stosownego oświadczenia w tym zakresie. Tego rodzaju oświadczenie powinno być złożone i podpisane przez obojga małżonków. Pan jest zobowiązany do regulowania ryczałtu po rozwiązaniu umowy najmu, ponieważ pomimo tego, że to nie on jest stroną wynajmującą, lecz jego żona, przychód z wynajmu stanowi Państwa wspólne przysporzenie majątkowe (wspólność ustawową). Należy w tym miejscu powołać art. 31 oraz art. 32§ 2. pkt 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm), które stanowią, iż z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Przedmioty majątkowe nie objęte wspólnością majątkową stanowią majątek odrębny każdego z małżonków. W szczególności stanowią dorobek małżonków (...) dochody z majątku wspólnego, jak również z odrębnego majątku każdego z małżonków. Zgodnie z art. 43 ust. 1 powołanej ustawy oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Zatem oboje Państwo są obowiązani opłacać ryczałt od przychodów z wynajmu przyjmując, że Państwa udziały w zysku są równe. Zgodnie z oświadczeniem złożonym w dniu 20 stycznia 2005r. mogą Państwo opłacać ryczałt w formie kwartalnej. Ponadto zobowiązani są Państwo do prowadzenia wspólnej ewidencji przychodów.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 (art. 14b § 2 Ordynacji podatkowa).
Od niniejszego postanowienia w trybie art. 14a §4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity D z. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacji podatkowej.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj