Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/005/2-290/03/WK
z 12 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/2-290/03/WK
Data
2003.12.12



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
kodeks spółek handlowych
kredyt dewizowy
różnice kursowe
spłata kredytu
wartości niematerialne i prawne
znak towarowy


Pytanie podatnika
1) Według jakiego kursu należy dokonać dla celów podatkowych wyceny długu a następnie rozliczenia różnic kursowych z tytułu zaciągnięcia przez osobę fizyczną kredytów w walutach obcych, w sytuacji wniesienia przez tę osobę całego przedsiębiorstwa aportem do spółki z o.o. i objęcia w zamian za to udziałów w spółce z o.o.? 2) Jak należy ustalić moment amortyzacji wartości znaku towarowego? 3) Czy odpisy wartości znaku towarowego mogą być określone w odmiennej wysokości dla celów podatkowych oraz celów rachunkowych?


Weryfikując pismo Urzędu Skarbowego w Wadowicach Nr OP/423-7/03 z dnia 29.08.2003 r. stanowiące pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wydaną w trybie art. 14 a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14b § 2 wymienionej ustawy stwierdza, co następuje:

Z treści pisma przesłanego przez Spółkę wynika, że w dniu 2.05.2003 r. osoba fizyczna objęła w spółce z o.o. udziały poprzez wniesienie aportem całego swojego przedsiębiorstwa, w tym między innymi:
- zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów w walutach obcych oraz
- znaku towarowego o ugruntowanej pozycji rynkowej.

Pytania Spółki dotyczą wyceny długu oraz rozliczania różnic kursowych z tytułu zaciągniętego przez osobę fizyczną kredytu w walucie obcej, a także kwestii amortyzacji wartości znaku towarowego.

Zasady wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością regulują przepisy art. 14 i art. 158 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 158 § 1 ww. ustawy, jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziałów ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów. Przepisy kodeksu spółek handlowych nie normują jednak zasad wyceny wartości aportu.

W konkretnej sytuacji, której dotyczy zapytanie, osoba fizyczna wniosła aportem przedsiębiorstwo do istniejącej spółki z o.o., w tym zobowiązania z tytułu kredytów zaciągniętych w walutach obcych.
Zgodnie z art.15 ust. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 ze zm.) koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.
Wielkość różnic kursowych od kredytu dewizowego wynika zatem z różnicy pomiędzy kursem kupna waluty na dzień otrzymania kredytu w tej walucie, a kursem sprzedaży tej waluty na dzień spłaty kredytu (rat kredytu), ogłaszanego przez bank, z którego usług korzystał podatnik.
Jeżeli jednak nie wystąpiły przesłanki sukcesji w rozumieniu art.93 ustawy Ordynacja podatkowa - co miało miejsce w konkretnej sytuacji - powstanie różnic kursowych przy spłacie kredytu dewizowego zaciągniętego przez przejęte aportem przedsiębiorstwo, nie wywiera skutków w sferze podatkowej.

Na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa do: wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej, najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W konkretnej sytuacji, zgodnie z art. 162 ust. 1 w związku z art.67 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2001 r. Nr 49, poz.508) przeniesienie prawa ochronnego na znak towarowy staje się skuteczne wobec osób trzecich z chwilą wpisu tego przeniesienia do rejestru znaków towarowych. Od tego też momentu prawo ochronne na znak towarowy może być amortyzowane.
Dla celów podatkowych stawki amortyzacyjne dla wartości niematerialnych i prawnych ustala się na podstawie przepisów art. 16m ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast dla celów bilansowych na podstawie art. 33 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), stąd mogą wystąpić różnice w ich wysokości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj