Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bochni
PP/443-9/05/B
z 20 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-9/05/B
Data
2005.04.20



Autor
Urząd Skarbowy w Bochni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku


Słowa kluczowe
dokumentacja
kasa rejestrująca


Pytanie podatnika
Czy po przekształceniu indywidualnej działalności w spółkę można nadal korzystać z dotychczas używanej kasy rejestrującej ?.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni działając na podstawie art. 14a § 1, 3 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, zawartego w piśmie z dnia 21.01.2005 r. (data otrzymania przez tut. Organ: 25.01.2005r.) ocenia jako prawidłowe stanowisko pytającego, iż spółka jawna może prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących stosowanych dotychczas przez osobę fizyczną (która wnosi na pokrycie udziału w tej spółce wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa), jeżeli kasy te będą nadal spełniały niezbędne warunki do ich stosowania przez spółkę jawną, określone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr. 108, poz. 948 ze zm.), w tym kasy te będą zapisywały w pamięci numer identyfikacji podatkowej spółki jawnej i paragon drukowany przez te kasy będzie zawierał nazwę i numer identyfikacji podatkowej tejże spółki.


UZASADNIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolityt tekst Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jak wynika z art. 14a § 3 i 4 tejże ustawy, następująca w formie postanowienia interpretacja naczelnika urzędu skarbowego zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.
W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zawartym w piśmie z dnia z dnia 21.01.2005 r. wnioskodawcy: Pani przedstawiają, iż zamierzają zawrzeć między sobą urno we spółki jawnej. Do spółki tej małżonkowie wniosą wkład w postaci przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzące przedmioty majątkowe są objęte wspólnością ustawową. Przedsiębiorstwo to obecnie jest związane z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przez Panią, której przysługuje status zarejestrowanego podatnika Vat czynnego, a wkład w tej postaci na pokrycie udziału w spółce jawnej, obejmie wszystkie składniki rzeczowe majątku związanego z prowadzonym przez osobę fizyczną przedsiębiorstwem. W następstwie wniesienia tego przedsiębiorstwa w formie wkładu do spółki jawnej Pani zaprzestanie wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Spółka jawna (do której zostanie wniesiony przedmiotowy wkład) przed dniem rozpoczęcia wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zrezygnuje ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 13 ust. 4 w związku z ust. 9 ustawy z dnia ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze. zm.) i złoży naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1 tejże ustawy, celem rejestracji tego podmiotu jako podatnika VAT czynnego.
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawcy stawiają następujące pytanie z zakresu podatku od towarów i usług : czy w świetle art. 93a § 2 pkt. 2 ustawy Ordynacja podatkowa spółka jawna, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, może prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących stosowanych dotychczas przez tę osobę fizyczną, jeżeli kasy te będą zapisywały w pamięci numer identyfikacji podatkowej spółki jawnej i paragon drukowany przez te kasy będzie zawierał nazwę i numer identyfikacji podatkowej tejże spółki ?.
Zdaniem wnioskodawców art. 93a § 2 pkt. 2 ustawy Ordynacja podatkowa daje Spółce jawnej prawo prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących stosowanych dotychczas przez osobę fizyczną (która wnosi na pokrycie udziału w tej spółce wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa), jeżeli kasy te będą zapisywały w pamięci numer identyfikacji podatkowej spółki jawnej i paragon drukowany przez te kasy będzie zawierał nazwę i numer identyfikacji podatkowej tejże spółki.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni ocenił jako prawidłowe stanowisko wnioskodawców, zważając co następuje:

Na podstawie art. 93 a § 2 pkt. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 8, poz.60) przepis § 1 tego artykułu - stanowiący o tym, iż osoby prawne, zawiązane (powstałe) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej lub przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, wstępują we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki - stosuje się odpowiednio do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa. Na podstawie art. 93d ustawy Ordynacja podatkowa powyższy przepis ma zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego. W świetle zatem przepisu art. 93a § 2 pkt. 2 ustawy Ordynacja podatkowa spółka jawna z mocy prawa nabywa nie tylko ciężary, ale również wynikające z prawa podatkowego uprawnienia, które przysługiwałyby osobie fizycznej, która wniosła na pokrycie udziału w tej spółce wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa. Odwołanie się w treści art. 93a § 2 pkt.2 ustawy Ordynacja podatkowa do kategorii „przepisy prawa podatkowego" (zob. definicję zawartą w art. 3 pkt. 2 u.o.p.) oznacza przedmiotowo najpełniejszy z możliwych zakres sukcesji stosowanej wobec praw i obowiązków wynikających z wszelkich aktów normatywnych prawa podatkowego, a więc wynikających zarówno ze stosunków materialnoprawnych, jak i formalnoprawnych. Należy uznać, że w oparciu o wyżej powołane przepisy spółka jawna wstępuje w prawa i obowiązki poprzednika (osoby fizycznej) jako podatnika, płatnika i inkasenta. Przy czym, wynikającą z powołanych wyżej przepisów sukcesję na rzecz spółki niemającej osobowości prawnej praw i obowiązków przysługujących osobie fizycznej, zgodnie z art. 93e ustawy Ordynacja podatkowa, stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stronąjest Rzeczypospolita Polska, nie stanowią inaczej.
Zgodnie z art. 111 ust. 1 i 9 w związku z art. 165 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, które spełniają kryteria i warunki techniczne oraz warunki ich stosowania przez podatników określone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym musza odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników. (Dz. U. Nr 108, poz.948 ze zm.).
Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt. 1 lit.b ww. rozporządzenia kasy rejestrujące muszą zapisywać w pamięci fiskalnej numer unikatowy pamięci fiskalnej oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP). Natomiast § 4 ust. 1 pkt. 6 cyt. rozporządzenia stanowi, że paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać, obok innych danych określonych tym przepisem, imię i nazwisko lub nazwę podatnika (lita)/ oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika -NIP (lit.b)., zaś § 4 ust. 1 pkt. 10 stanowi, że paragon fiskalny musi być czytelny i zawierać wszystkie dane, o których mowa w pkt. 6, pozwalające nabywcy na sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji.
Jeżeli zatem na podstawie podniesionych wyżej art. 93a § 2 pkt. 2 i art. 93d ustawy Ordynacja podatkowa spółka jawna wstępuje w prawa i obowiązki poprzednika (osoby fizycznej) jako podatnika, należałoby uznać, iż spółce tej przysługuje również prawo prowadzenia ewidencji obrotów i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących spełniających kryteria i warunki techniczne określone ww. rozporządzeniem, za pomocą których zgodnie z podniesionymi wyżej warunkami ich stosowania ewidencję prowadził poprzednik. Zważyć jednak należy, że kasy te mogą być stosowane przez spółkę jawną jedynie wówczas, gdy nadal będą dochowane określone ww. rozporządzeniem warunki stosowania kas rejestrujących, w szczególności, gdy kasy te będą zapisywały w pamięci numer identyfikacji podatkowej spółki jawnej, a paragon drukowany przez te kasy będzie zawierał jej nazwę i jej numer identyfikacji podatkowej. (Na marginesie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni radzi, by wcześniej skonsultować z producentem, importerem kas lub też służbą serwisową, czy w przypadku przedmiotowych kas jest możliwe dokonanie powyższych zmian).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego mającego do niego zastosowanie w dacie udzielania niniejszej interpretacji, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów dotyczących przedstawionego stanu faktycznego;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bochni w terminie 7 dni od daty



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj