Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bartoszycach
USIII/436-3/05
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/436-3/05
Data
2005.07.04



Autor
Urząd Skarbowy w Bartoszycach


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
darowizna
podatek od spadków i darowizn
ulga


Pytanie podatnika
Czy Podatnik poniesie konsekwencje podatkowe związane z darowizną lokalu mieszkalnego tj. czy nie utraci ulgi zawartej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach postanawia

uznać, że Pani stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17.05.2005 r. (data wpływu 19.05.2005 r.) jest błędne.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 17.05.2005 r. zwróciła się Pani o interpretację z zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

W złożonym wniosku z dnia 17.05.2005 r. i uzupełnionym pismem z dnia 01.06.2005 r. przedstawia Pani następujący stan faktyczny:

W dniu 02.12.2000 r. otrzymała Pani w drodze darowizny od babci spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W akcie notarialnym złożyła Pani oświadczenie, iż nie jest Pani właścicielką innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, nie dysponuje Pani spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu i nie jest Pani właścicielem spółdzielczego własnościowego praw do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym oraz nie jest Pani najemcą lokalu ani budynku mieszkalnego i nadto oświadczyła Pani, że w nabytym lokalu mieszkalnym będzie Pani mieszkać przez co najmniej okres 5 lat licząc od dnia sporządzenia aktu notarialnego.

W związku z propozycją pracy w innym mieście, zamierza Pani kupić inny lokal mieszkalny i zamieszkiwać w nim nie zbywając lokalu mieszkalnego, który został nabyty w drodze darowizny.

Pyta Pani czy poniesie konsekwencje podatkowe związane z darowizną lokalu mieszkalnego tj. czy nie utraci Pani ulgi zawartej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Jednocześnie wyraziła Pani stanowisko, iż nie powinna Pani ponosić konsekwencji podatkowych, dlatego, że nie zamierza Pani zbyć lokalu otrzymanego w darowiźnie.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (jednolity tekst Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), ulga w tym podatku, polegająca na nie wliczaniu do podstawy podatkowania wartości nabytego w drodze spadku lub darowizny budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawa do domku jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domku mieszkalnym przysługuje osobom zaliczanym do I grupy podatkowej.

Według art. 16 ust. 2 pkt 1-5 ustawy o podatku od spadków i darowizn ulga, o której mowa wyżej, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

  1. są obywatelami polskimi lub mają miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 4 ust. 4 powyższej ustawy),
  2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,
  3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,
  4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,
  5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat
      a) od dnia złożenia zeznania podatkowego w przypadku gdy nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
      b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.


W myśl art. 16 ust. 7 w/w ustawy, warunek określony w ust. 2 pkt 5 uważa się za spełniony również wtedy, gdy zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego lokalu nastąpi nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Powołane przepisy wskazują, że ustawodawca daje prawo do zachowania ulgi, ale musi nastąpić zbycie lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny i nabycie innego lokalu nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

W opisanej sytuacji nie spełnia Pani warunków do zachowania ulgi wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

A zatem Pani stanowisko zawarte w piśmie z dnia 17.05.2005 r. jest błędne.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Postanowienie niniejsze nie jest wiążące dla wnioskodawcy natomiast wiąże Naczelnika Urzędu w Bartoszycach oraz Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie – do czasu zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w chwili zmiany stanu prawnego będącego przedmiotem rozstrzygnięcia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Wniesienie zażalenia wymaga uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 5zł od zażalenia i 0,50zł od każdego załącznika - art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a i art. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 z późn. zm.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj