Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu
US.V-443/19/05
z 11 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.V-443/19/05
Data
2005.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
kontrakt menedżerski
usługi menedżerskie
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy świadczone przez podatnika usługi menedżerskie podlegają zwolnieniu z podatku VAT, czy też uzyskane tą drogą wynagrodzenie podlega obowiązkowi naliczania podatku od towarów i usług?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), § 8 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.03.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 05.05.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez Pana w powyższym wniosku jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 02.03.2005 r. (data wpływu 11.03.2005 r.) zwrócił się Pan o wydanie interpretacji w trybie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż od 01.10.2004 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą w ramach której świadczy usługi menedżerskie. Kontrakt menedżerski, który Pan zawarł szczegółowo określa warunki zatrudnienia, świadczenia urlopowe, warunki naliczania i wypłaty wynagrodzenia oraz uprawnienia do reprezentowania firmy na zewnątrz, zaciągania zobowiązań i przyjmowania oświadczeń woli w imieniu Zleceniodawcy, prowadzenia spraw wynikających z prawa pracy. W uzupełnieniu do złożonego wniosku nadmienia Pan, iż kontrakt menedżerski określa również obowiązki, jakie spoczywają na Panu w związku z zawartą umową. Za wszelkie skutki prawne wynikające z podejmowanych przez Pana w ramach umowy czynności odpowiedzialność ponosi Zleceniodawca i to on jest adresatem czynności prawnych podejmowanych przez Pana.Powyższym wnioskiem zwrócił się Pan z zapytaniem, czy działalność polegająca na świadczeniu usług menedżerskich podlega zwolnieniu z podatku VAT, czy też uzyskane tą drogą wynagrodzenie podlega obowiązkowi naliczania podatku VAT. W swoim stanowisku prezentuje Pan pogląd, iż świadczone usługi w ramach kontraktu menedżerskiego są zwolnione od podatku VAT.

W ocenie tut. Organu przedstawione przez Pana stanowisko jest prawidłowe. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), tj. czynności wykonywane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, jeżeli wykonywane są przez osoby, które z tytułu ich wykonywania są związane ze zlecającym ich wykonanie, prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym, a wykonującym zlecane czynności, co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Z unormowania tego wynika, że jeżeli czynności usługodawcy w ramach umów określanych jako zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, wykonywane są w powyżej określonych warunkach są zwolnione od podatku VAT. Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż usługi świadczone przez Pana w oparciu o zawarty kontrakt menedżerski spełniają warunki wymienione w wyżej cytowanym przepisie. W świetle powyższego przychody uzyskiwane w ramach rozpatrywanej umowy, jako wykonywane pod nadzorem zamawiającego i na jego odpowiedzialność, są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. W przypadku wniesienia zażalenia należy uiścić opłatę skarbową w znakach opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł oraz 0,50 zł od każdego załącznika. Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Interpretacja powyższa dotyczy stanu prawnego na dzień jej udzielenia i traci ważność z dniem zmiany przepisów prawnych. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany bądź uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj