Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
PP/443-35/05
z 28 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-35/05
Data
2005.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
adwokat
obrona z urzędu
powstanie obowiązku podatkowego
radcowie prawni
zastępstwo procesowe


Pytanie podatnika
w sprawie określenia momentu powstawania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku zastępstwa procesowego radców prawnych oraz zastępstwa procesowego i obrony adwokatów świadczonych z urzędu na rzecz stron i uczestników postępowania sądowego, za które otrzymują oni opłaty ponoszone przez Skarb Państwa - właściwe sądy.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ), art.19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn.zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 30 marca 2005r. (złożonym w dniu 04 kwietnia 2005r.) Kancelarii Adwokackiej o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku reprezentacji lub obrony z urzędu przez adwokatów i radców prawnych stwierdzam, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 30 marca 2005r. (złożonym w dniu 04 kwietnia 2005r.) Kancelaria Adwokacka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie określenia momentu powstawania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku zastępstwa procesowego radców prawnych oraz zastępstwa procesowego i obrony adwokatów świadczonych z urzędu na rzecz stron i uczestników postępowania sądowego, za które otrzymują oni opłaty ponoszone przez Skarb Państwa - właściwe sądy. Zdaniem Kancelarii obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania opłaty od właściwego sądu, zgodnie z art. 19 ust.13 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn.zm.) - tak jak przy usługach stałej obsługi prawnej.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Według stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 maja 2005r. obowiązek podatkowy przy wynagrodzeniu za obronę lub reprezentację z urzędu powstaje na zasadach ogólnych , czyli zgodnie z art.19 ust.1 i ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług - z chwilą wykonania usługi, a jeśli wykonanie usługi potwierdzone jest fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Nie ma tu zastosowania uregulowanie szczególne, zawarte w art.19 ust.13 pkt 4 ustawy - jak twierdzi podatnik, albowiem przepis ten ma zastosowanie do powstania obowiązku podatkowego za obsługę prawną, ale tylko stałą. Przy wykonywaniu obrony lub pomocy prawnej z urzędu trudno doszukać się elementów stałej obsługi prawnej. To, że sąd zleca obronę czy reprezentację z urzędu adwokatowi lub radcy prawnemu w kilku przypadkach lub przez kilka lat, nie zmienia faktu, że za każdym razem jest to przeważnie inny podmiot reprezentowany lub inna sprawa, a relacje pomiędzy obrońcą a klientem regulowane są ustawowo, nie zaś w ramach umowy obrońcy z sądem. Reprezentacja z urzędu nie jest tożsama ze stałą obsługą prawną zarówno z uwagi na brak podmiotu zlecającego taka obsługę, brak elementu stałości i tożsamości po stronie pełnomocnika i strony reprezentowanej, ( z czym mamy do czynienia przy umowach stałych) oraz brak relacji jakie występują pomiędzy stronami przy umowie na obsługę prawną. Należy także zauważyć, że sąd nie zawiera z adwokatem lub radcą żadnej umowy, przedmiotem której byłoby powierzanie przez określony czas lub w określonych sprawach obrony z urzędu, a tylko w takim przypadku można byłoby mówić o stałej obsłudze, lecz dokonując tych czynności kieruje się przepisami prawa.

Jednakże rozporządzeniem z dnia 25 maja 2005r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 95, poz.797), wprowadzono przepis § 1pkt 2 obowiązujący od dnia 1 czerwca 2005r. Zgodnie z tym zapisem dodaje się ust.2 w § 3 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz.970 z późn.zm.). Przepis § 3 ust.2 otrzymuje brzmienie: w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Wobec powyższego należy zauważyć, iż od dnia 1 czerwca 2005r. obowiązek podatkowy od czynności, które były przedmiotem wniosku, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Ponadto tutejszy organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i udzielona została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na nie.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 art.14b Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia zgodnie z art. 222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj