Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/51/05/AG
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/51/05/AG
Data
2005.05.17



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
certyfikacja
koszty uzyskania przychodów
opłata
potrącalność kosztów
ustawa o badaniach i certyfikacji


Pytanie podatnika
Czy Spółce przysługuje prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu w 2004 r. tej części wydatków poniesionych w związku z uiszczeniem opłaty certyfikacyjnej, jakie nie zostały przez Spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w latach: 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, a które przypadały proporcjonalnie na następne lata podatkowe?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia, po dniu 01.05.2004 r., do kosztów uzyskania przychodu opłaty za wydanie certyfikatów bezpieczeństwa na podstawie art. 15 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznajeza nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 04.04.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.04.2005 r.) Spółka z o.o. "XX" z/s Łodzi zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu 2004 r. tę część wydatków związanych z uiszczeniem opłaty za wydanie certyfikatów bezpieczeństwa, która przypada na lata następujące po 2004 r.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zbywa towary, których wprowadzenie na rynek krajowy wymagało (przed 01.05.2004 r.) uzyskania certyfikatu bezpieczeństwa na podstawie przepisów ustawy z dnia 03.04.1993r. o badaniach i certyfikacji (Dz.U. z 1993 r. Nr 55, poz. 250 z późn. zm.). W związku z powyższym, na przestrzeni od 2000 r. do 2004 r., Spółka występowała do właściwych jednostek z wnioskami o przyznawanie stosownych certyfikatów i uiszczała na rzecz tych jednostek stosowne opłaty, które zaliczane były do kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Certyfikaty przyznawane były, z reguły, na okres pięciu lat, a zatem do kosztów uzyskania przychodu w danym roku podatkowym Spółka zaliczała tę część uiszczonej kwoty opłaty, która wynikała z ilorazu wartości opłaty i liczby lat na jaką przyznano certyfikat. W związku z uchyleniem z dniem 01.05.2004 r. ustawy z dnia 03.04.1993 r. o badaniach i certyfikacji przyznane wcześniej certyfikaty utraciły ważność, niezależnie od terminu na jaki zostały wydane.

Zdaniem jednostki zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu 2004 r. tę część wydatków związanych z uiszczaniem opłat, które nie były zaliczone do kosztów w latach poprzednich, a które proporcjonalnie wyliczono do rozliczenia w okresach przypadających po dniu 01.05.2004 r.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Wydatki ponoszone przez jednostkę na uzyskanie certyfikatów pozwalających na oznaczanie wyrobów znakiem bezpieczeństwa wykazują związek z prowadzoną działalnością i wpływają na osiągane przez podatnika przychody. Tym samym - na podstawie art. 15 ust. 1 w/w ustawy stanowią koszt uzyskania przychodu. Dyspozycja zawarta w art. 15 ust. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa, iż koszty uzyskania przychodu są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. potrącalne są także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż opłaty za przyznawane certyfikaty bezpieczeństwa zaliczane były do kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym w wysokości 1/5 kwoty opłaty (w sytuacji, gdy certyfikat przyznano na okres 5 lat).
Poniesione przez Spółkę wydatki na opłaty za przyznane certyfikaty - na podstawie art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - stanowią koszt uzyskania przychodu. Skoro Spółka rozliczała je w oparciu o art. 15 ust. 4 w/w ustawy oraz o przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 ze zm.), należy więc w następnych latach podatkowych odnosić je w koszty uzyskania przychodu w oparciu o przyjętą zasadę.
W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04.04.2005 r. jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj