Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu
ZP1/418/I/4/05
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP1/418/I/4/05
Data
2005.07.12



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć w zeznaniu rocznym wydatki związane z ulgą remontową na zakup okapu kuchennego trwale zamontowanego w kuchni i podłączonego do instalacji wentylacyjnej oraz wydatek na zakup kuchenki elektrycznej trwale połączonej z instalacją elektryczną i zabudowaną w szafce i w blacie , w którym znajduje się również zlewozmywak?


D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) – Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu z dnia 27 maja 2005r. znak PO V/415-8/05 wydane w trybie art. 14a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 1 marca 2005r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji, cyt: „czy można odliczyć w zeznaniu podatkowym wydatki związane z ulga remontową na zakup okapu kuchennego trwale zamontowanego w kuchni i podłączonego do instalacji wentylacyjnej oraz wydatek na zakup kuchenki elektrycznej trwale podłączonej z instalacją elektryczną i zabudowaną w szafce i w blacie w którym znajduje się również zlewozmywak”. W złożonym wniosku przedstawiła Pani jednocześnie własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, w którym wyraża Pani zdanie, iż wydatki poniesione zarówno na zakup okapu kuchennego jak i kuchenki elektrycznej może odliczyć od podatku w ramach ulgi remontowej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 27 maja 2005r. nr PO V/415-8/05, uznał że stanowisko Strony jest prawidłowe jedynie w zakresie możliwości odliczenia wydatków poniesionych na zakup okapu kuchennego, stwierdzając jednocześnie iż „wydatek poniesiony na zakup kuchni elektrycznej nie jest wyszczególniony w katalogu wydatków określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, wobec tego podatnik nie jest uprawniony do skorzystania z ulgi remontowej”.

Na w/w postanowienie nie zostało złożone zażalenie zatem przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku oraz z treścią postanowienia interpretacyjnego, stwierdza, iż omawiane postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w części dotyczącej wydatków poniesionych na zakup kuchni elektrycznej i możliwości ich odliczenia w ramach tzw. ulgi remontowej wydane zostało z rażącym naruszeniem prawa, dlatego też na podstawie przepisu art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60) zmienia go niniejszą decyzją.

Stosownie do treści przepisu art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatek dochodowy od osób fizycznych, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. W myśl art. 27a ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy, w każdym okresie trzech kolejnych lat poczynając od dnia 1 stycznia 2003r. kwota, o którą zmniejsza się podatek z ww. tytułu wynosi 19% kwoty poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż kwota obowiązującego limitu. Zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 w/w ustawy, wysokość wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację ustala się na podstawie faktury wystawionej przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej.

Rodzaje wydatków na remont i modernizacje budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Przepis § 1 pkt 1 tego rozporządzenia stanowi, iż za wydatki na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego uważa się wydatki poniesione na zakup materiałów i urządzeń. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa podatnik może dokonać odliczenia od podatku m.in. wydatków wymienionych w załączniku nr 2 do tego rozporządzenia (wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego) poniesionych na montaż trwale umiejscowionych wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących instalacji elektrycznych.

Kuchnia elektryczna do zabudowy jest niewątpliwie urządzeniem elektrycznym trwale umiejscowionym o którym miedzy innymi mowa w w/w rozporządzeniu, zatem wydatek poniesiony na jej nabycie podlega odliczeniu od podatku w ramach tzw. ulgi remontowej.

Z powyższych względów stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego wyrażone w postanowieniu wymienionym w sentencji decyzji w części dotyczącej możliwości odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup kuchni elektrycznej w ramach tzw. ulgi remontowej – jest nieprawidłowe.

Mając na względzie powyższe stwierdzam, iż jest Pani uprawniona do skorzystania z ulgi remontowej w związku z zakupem kuchni elektrycznej, o ile zostały spełnione wymogi w powołanych wyżej przepisach prawa podatkowego.

Mając na uwadze powyższe orzekam jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj