Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/i/4407/80/05
z 27 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/i/4407/80/05
Data
2005.07.27



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
kaucje
opakowania zwrotne


Pytanie podatnika
czy wydanie opakowań zwrotnych za kaucją podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
Czy wydanie opakowania zwrotnego bez kaucji ("na wymianę") podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po rozpoznaniu zażalenia Spółki z dnia 27.05.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bochni z dnia 23.05.2005 r. nr PP/443-21/05 w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.)

zmienia przedmiotowe postanowienie uznając, iż zawarta w nim ocena prawna stanowiska przedstawionego w zapytaniu jest nieprawidłowa

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 08.03.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 8.03.2005 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bochni z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność handlową. Towary są wydawane:
1) odbiorcom detalicznym w opakowaniach zwrotnych, za które pobierana jest kaucja,
2) w przypadku pozostałych klientów Spółka pobiera lub ustala kaucję w umowie,
3) Spółka dokonuje również sprzedaży piwa w beczkach typu KEG, za które to beczki nie jest pobierana lub określana w umowie kaucja.

Fakt wydania opakowań odbiorcy oraz fakt ich zwrotu Spółce jest dokumentowany za pomocą wewnętrznych dokumentów księgowych oraz dokumentów magazynowych (WZ i PZ) w przypadku beczek typu KEG.

Zapytanie Spółki dotyczy oceny prawidłowości przedstawionego powyżej postępowania.

Zdaniem Spółki postępowanie to jest prawidłowe, gdyż wydanie opakowań kupującemu nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, ani też nie wpływa na wysokość podatku należnego z tytułu dostawy towaru w nim opakowanego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 23.05.2005 r. nr PP/443-21/05 nie podzielił stanowiska Spółki i stwierdził, iż:
1) jeżeli w związku ze sprzedażą towaru w opakowaniu zwrotnym, która to sprzedaż jest udokumentowana fakturą, następuje wydanie opakowania zwrotnego, za które jest pobierana lub określana w umowie kaucja, następuje odpłatna dostawa towarów - opakowania zwrotnego. Opodatkowanie tej dostawy następuje przy zastosowaniu właściwej stawki dla danego rodzaju opakowania. Obrót z tytułu ww. dostawy opakowania zwrotnego jest wykazywany, jeżeli opakowania nie zostaną zwrócone w terminie, o którym mowa w § 22 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu nie zwrócenia bez odbiorcę opakowań, o których mowa w ust. 1, wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Natomiast jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań.
2) jeżeli dostawa towaru który jest sprzedawany w opakowaniu zwrotnym nie została udokumentowana fakturą (dot. to sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej), a kaucja została pobrana, również dochodzi do dostawy towaru - opakowania zwrotnego. Obrót z tytułu tej dostawy jest rozliczany w miesiącu wydania towaru wraz z opakowaniem gdyż wyżej zacytowany § 22 rozporządzenia Ministra Finansów odnosi się tylko do dostaw fakturowanych. Zwrot tych opakowań sprzedawcy winien nastąpić na podstawie uprzednio okazanego przez kupującego paragonu fiskalnego stwierdzającego wcześniejsze nabycie opakowania zwrotnego. Sprzedawca w tym przypadku obniża obrót i kwotę podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym przy zachowaniu powyższych warunków nastąpił zwrot opakowania „kaucjonowanego".
3) w przypadku, gdy sprzedawca towaru (piwa) w opakowaniu zwrotnym (beczka typu KEG) nie pobrał lub nie określił w umowie kaucji za to opakowanie, wówczas wartość tego opakowania powinna być uwzględniona w podstawie opodatkowana dla dostawy towaru (piwa) i opodatkowana według takiej samej stawki podatku. Zwrot opakowania, którego wartość jest uwzględniona w cenie towaru nie zmniejsza u sprzedawcy obrotu i kwoty podatku należnego z tytułu dokonanej dostawy piwa (w opakowaniach). „Zwrot" ten należy traktować jako nabycie/zakup/beczki typu KEG uprzednio sprzedanej nabywcy piwa.

Na powyższe postanowienie Spółka zażaliła się pismem z dnia 27.05.2005 r. zarzucając niewłaściwe zrównanie opakowania zwrotnego z towarem, który jest sprzedawany w opakowaniu zwrotnym oraz stwierdzając, iż definicja kaucji, jaką przytoczono w wydanym postanowieniu może być także przyjęta jako równowartość ceny opakowania zwrotnego (Słownik Współczesny Języka Polskiego wydany przez Readers Digest w sierpniu 2004 r.).

Ponadto Spółka prosi o jaśniejsze wytłumaczenie pojęcia przytoczonego w postanowieniu, tj. „umowa zawarta w sposób konkludentny".

Znaczenie tego pojęcia zostało Spółce wyjaśnione w drodze postanowienia z dnia 22.06.2005 r. nr PP/443-21/05 wydanego na podstawie art. 215 § 2 w związku z art. 219 Ordynacji podatkowej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bochni.

Po rozpoznaniu złożonego zażalenia oraz akt sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.

Zgodnie z przepisem art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Kaucja - wg Słownika Języka Polskiego (PWN, Warszawa 1996 r.) - jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania.

W świetle powyżej przedstawionej definicji kaucji należy stwierdzić, iż wydanie opakowania zwrotnego w zamian za kaucję nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 5 ustawy, zatem czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Fakt, iż pobranie kaucji w momencie sprzedaży towaru w opakowaniu zwrotnym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT potwierdza przepis § 22 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r., w którym określono sposób dokumentowania sprzedaży towaru w opakowaniu zwrotnym. Podatnik, który sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż. Fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań. Sprzedaż w handlu detalicznym towaru w opakowaniu zwrotnym nie jest zazwyczaj dokumentowana fakturą, ani nie sporządza się umowy na tę okoliczność. Dla rozliczeń opakowań kaucjonowanych w handlu detalicznym, jako niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, prawidłowe jest prowadzenie ich ewidencji za pomocą dokumentów wewnętrznych, co jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka czyni.

Prawidłowe jest także stanowisko Spółki odnośnie sprzedaży piwa w beczkach typu KEG, za które nie jest pobierana kaucja, a ich wydawanie i przyjmowanie ewidencjonowane jest za pomocą dokumentów magazynowych (WZ i PZ). W przedmiotowej sytuacji wydanie beczek, w których znajduje się sprzedawane piwo, jest czynnością nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z w/wymienionych względów orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika (płatnika/inkasenta) następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.
Na decyzję służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5 z powodu jej niezgodności z prawem.
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj