Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US-I-1-410-3-32/05
z 27 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-1-410-3-32/05
Data
2005.07.27



Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
najem


Pytanie podatnika
Czy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej w związku z otrzymana zapłatą należy przyjąć dzień przekazania wynajmowanego obiektu do użytkowania, tzn. od momentu kiedy będzie można mówić o przychodzie z tytułu umowy najmu, której przedmiotem będzie już istniejący budynek handlowy, czyli składnik majątku związany z działalnością gospodarczą?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13 lipca 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pan Eugeniusz J. zwrócił się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w związku z wątpliwością czy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej w związku z otrzymana zapłatą należy przyjąć dzień przekazania wynajmowanego obiektu do użytkowania, tzn. od momentu kiedy będzie można mówić o przychodzie z tytułu umowy najmu, której przedmiotem będzie już istniejący budynek handlowy, czyli składnik majątku związany z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, uprawnienie do występowania o udzielenie pisemnej interpretacji przysługuje podatnikom (płatnikom, inkasentom) w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego przedstawiając w nim jednocześnie w sposób wyczerpujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 13 lipca 2005 roku wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zakupił nieruchomość gruntową, na której rozpoczął budowę budynku handlowego. Obecnie prowadzi rozmowy na temat wynajęcia powierzchni handlowych po zakończeniu budowy. Jeden z potencjalnych kontrahentów zaoferował zapłatę kwoty na poczet przyszłego czynszu.
Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ w obecnym stanie faktycznym przedmiotem najmu nie jest rzeczywiście istniejący składnik majątku związanego z działalnością gospodarczą, nie będzie miał zastosowania przepis art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z występującymi wątpliwościami prosi o udzielenie informacji, czy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej w związku z otrzymana zapłatą należy przyjąć dzień przekazania wynajmowanego obiektu do użytkowania, tzn. od momentu kiedy będzie można mówić o przychodzie z tytułu umowy najmu, której przedmiotem będzie już istniejący budynek handlowy, czyli składnik majątku związany z działalnością gospodarczą.

Po przeanalizowaniu treści żądania objętego wnioskiem, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku stwierdza:

Zgodnie z art. 14 ust. 2, pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl natomiast art. 14 ust. 1e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) za przychody z tytułu umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, których przedmiotem są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.

Z powyższego wynika, że aby daną czynność (np. najem składników majątku związanego z działalnością gospodarczą) można było zakwalifikować do określonego źródła przychodu (np. działalność gospodarcza) i można było mówić o uzyskiwanych przychodach z danego źródła przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:

  • musi być spisana umowa najmu określonego składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą,
  • musi istnieć przedmiot umowy najmu, tj. dany składnik majątku związanego z działalnością gospodarczą (np. budynek handlowy).

Ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym żaden z wyżej wymienionych warunków nie został spełniony, należy stwierdzić, że brak jest podstaw prawnych do uznania otrzymanej zapłaty na poczet przyszłego czynszu za przychód z tytułu umowy najmu składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą.
O prawdziwości powyższego stwierdzenia świadczy również zapis art. 14 ust. 3 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), zgodnie z którym do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Mając na uwadze aktualny stan prawny oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku stwierdza, iż stanowisko zaprezentowane we wniosku z dnia 13 lipca 2005 roku jest prawidłowe.

Mając to na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku informuje ponadto, że:

  • przedstawiona wyżej wiążąca interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, tj. na dzień złożenia wniosku,
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika - wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 Ordynacji podatkowej.
Od wniesionego zażalenia należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 5,00 zł oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj