Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443/1/25/22/05
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/25/22/05
Data
2005.04.12



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
koszty przewozu
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podstawa opodatkowania
transport


Pytanie podatnika
Z przedmiotowego pisma wynika, że firma dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W listopadzie i grudniu 2004 r. pojawiły się koszty transportu dotyczące sprowadzanych towarów.
Koszty transportu związane są z dostawą towarów płacone są dostawcy i zostały pierwotnie zakwalifikowane jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, bowiem faktura za transport została wystawiona przez dostawcę i jemu zapłacona (poz. 8 deklaracji VAT-7).
Jednakże takie rozliczenie spowodowało powstanie niezgodności danych zawartych w deklaracji VAT-7 z danymi zawartymi w deklaracji INTRASTAT. W związku z powyższym spółka dokonała korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad 2004 r. wyłączając powyższe wydatki z podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i zaliczyła je do importu usług.
Zwróciliście się Państwo z zapytaniem, w której rubryce deklaracji VAT-7 należy wykazać wydatki dodatkowe.
Państwa zdaniem koszty transportu, z uwagi na fakt iż płacone są dostawcy, w myśl art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), stanowią część podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Właściwe jest więc zaliczenie kosztów transportu do wewnątrzwspólnotowego nabycia.


Zgodnie z 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podstawą opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Ustęp 2 pkt 2 tego artykułu stanowi, że podstawa opodatkowania obejmuje wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opodatkowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.
W analizowanej sytuacji faktura obejmująca koszty transportu towarów została wystawiona przez dostawcę i także jemu została zapłacona należność, dlatego organ podatkowy podziela Państwa opinię, iż koszty te należy zaliczyć do podstawy opodatkowania, o której mowa
w art. 31 ust. 1 ustawy i w związku z tym wykazać je w deklaracji VAT-7 jako nabycie wewnątrzwspólnotowe (poz. 8 deklaracji VAT-7).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj