Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarosławiu
US-VII-443/8/05
z 21 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-VII-443/8/05
Data
2005.04.21



Autor
Urząd Skarbowy w Jarosławiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dzierżawa
podatek od towarów i usług
stawki podatku
udział


Pytanie podatnika
Według jakiej stawki powinna być opodatkowana dzierżawa udziałów?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu stosownie do przepisów: art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w zakresie stawki opodatkowania dzierżawy udziałów postanawia uznać za nieprawidłowe Pani stanowisko w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dzierżawy udziałów za wynagrodzeniem.

W piśmie z dnia 17.02.2005 r. przedstawiła Pani stan faktyczny: Jest Pani wspólnikiem Centrum Handlowo-Usługowego. Jako osoba fizyczna jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 11.02.2005 r. zawarła Pani umowę dzierżawy, zgodnie z którą udostępniła Pani swoje udziały w Spółce innej osobie fizycznej za czynsz płatny z dołu każdego 10 dnia miesiąca. Udziały powyższe zgodnie z art. 152 ustawy kodeks handlowy składają się na majątek zakładowy Spółki. Na tle przedstawionego stanu faktycznego wystąpiła Pani z zapytaniem: Według jakiej stawki powinna być opodatkowana dzierżawa udziałów? Wg zajętego przez Panią stanowiska - usługa dzierżawy kapitału jest usługą finansową i powinna być zwolniona od podatku od towarów i usług. Powyższe stanowisko uzasadnia Pani następująco: kapitał zakładowy Spółki oraz udziały jest to wartość pieniężna. Nie jest to towar ani usługa, a w przypadku gdyby to była usługa, to jako operacja finansowa winna być zwolniona od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03. 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W powołanej ustawie w art. 2 pkt 6 towary zostały zdefiniowane jako rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Art. 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W myśl art. 15 ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, o której mowa w ust. 2 art. 15 ww. ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 129 ust. 1. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwolnione są od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Umowę dzierżawy regulują przepisy art. 693-709 ustawy z dnia 23.04.964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) oraz niektóre przepisy o najmie mające w przypadku dzierżawy odpowiednie zastosowanie. W myśl art. 693 § 1 kodeksu cywilnego przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Przepis art. 709 kodeksu cywilnego stanowi, że przepisy o dzierżawie rzeczy stosuje się odpowiednio do dzierżawy praw. Przedmiotem umowy dzierżawy mogą być zatem rzeczy ruchome, nieruchomości lub prawa przynoszące pożytki - wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz lub prawo do używania i pobierania pożytków. Wg regulacji zawartej w art. 152 ustawy z dnia 15.09.2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej. Zawierając umowę dzierżawy udziałów w spółce z o.o. zobowiązała się Pani oddać przysługujące jej udziały - prawo majątkowe - do używania i pobierania z niego pożytków przez dzierżawcę. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane zostały w sekcji J:

  1. w dziale 65 - jako usługi pośrednictwa finansowego, z wyjątkiem ubezpieczeń i funduszy emerytalno-rentowych,
  2. w dziale 66 - jako usługi ubezpieczeniowe oraz funduszów emerytalno-rentowych, bez gwarantowanej prawnie opieki społecznej
  3. w dziale 67 - jako usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym i ubezpieczeniami.

W powyższych działach PKWiU nie zostały wymienione usługi dzierżawy praw majątkowych. Mając na uwadze przedstawiony przez Panią stan faktyczny sprawy w odniesieniu do obowiązującego w dacie wydania postanowienia stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu stwierdza: Stanowisko Pani w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dzierżawy Pani udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest nieprawidłowe. Należy stwierdzić, iż w powołanej wyżej definicji świadczenia usług (wg art. 8. ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług) podlegających opodatkowaniu przyjęto generalnie, że są nimi wszelkie odpłatne świadczenia, nie będące dostawą towarów. Nie budzi wątpliwości, że dzierżawa udziałów - prawa majątkowego - zgodnie z definicją art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest usługą. W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dzierżawa udziałów (prawa majątkowego) nie została zdefiniowana jako usługa pośrednictwa finansowego nie jest zatem usługą zwolnioną od podatku od towarów i usług. Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 odpłatna dzierżawa udziałów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%. Mając na uwadze przepisy prawa w zakresie podatku od towarów i usług tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji postanowienia.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez jednostkę na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej). Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 223 § 1 w związku z art. 239 oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj