Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-34-18/05/AF
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-34-18/05/AF
Data
2005.02.28



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dostawca usług
energia
media
moment powstania przychodów
potrącalność kosztów
przychody należne
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy koszty uzyskania przychodów powinny być potrącane w tym miesiącu którego dotyczą, tzn. że wszelkie koszty (np.: zapewnienia dostaw mediów, zakupu usług ubezpieczeń, ochrony, zakupu towarów i usług zużytych w danym miesiącu w działalności podstawowej), powinny być potrącane w tym miesiącu, w którym wykorzystano dany towar lub usługę.


POSTANOWIENIE


W związku z wnioskiem spółki z dnia 28.01.2005 r. (data wpływu do tutejszego urzędu 31.01.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych


postanawia


- uznać za nieprawidłowe stanowisko Podatnika.


UZASADNIENIE


Z opisu stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest m.in. wytwarzanie, przesył, dystrybucja i obrót energią cieplną. W jej ramach dostarcza ona odbiorcom ciepło wyprodukowane we własnych źródłach a po zakończeniu okresu rozliczeniowego, na podstawie odczytów liczników, wystawia faktury, których termin płatności wynosi 14 lub 25 dni.

Zapytanie Podatnika dotyczyło potwierdzenie jego stanowiska, iż koszty uzyskania przychodów powinny być potrącane w tym miesiącu którego dotyczą, tzn. że wszelkie koszty (np.: zapewnienia dostaw mediów, zakupu usług ubezpieczeń, ochrony, zakupu towarów i usług zużytych w danym miesiącu w działalności podstawowej), powinny być potrącane w tym miesiącu, w którym w działalności Spółki wykorzystano dany towar lub usługę.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 4 w/w ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Zgodnie z powyższym kosztami uzyskania przychodów są: wydatki poniesione przez podatnika, w celu uzyskania przychodów lub mogące mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów, pozostające w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Są to więc koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy.

Co do zasady, zgodnie z art. 15 ust. 4, podatnik może odliczyć od przychodów koszty ich uzyskania w roku podatkowym, którego te koszty dotyczą, tzn. w roku podatkowym, w którym w wyniku ich poniesienia uzyskał przychód do opodatkowania. Moment uzyskania przychodu z działalności gospodarczej określają przepisy art. 12 ust. 3 updop.W przedstawionej przez Spółce sprawie należałoby się również odnieść do art. 12 ust. 3d ustawy.

Sprecyzowano tu, iż w przypadku rozliczeń z tytułu:

1) dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego,

2) świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart, w tym telefonicznych,

3) usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów

- za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

W związku z powyższym, Spółka koszty uzyskania przychodów powinna podzielić, o ile jest to możliwe, na koszty które pozostają w bezpośrednim związku z przychodami z tytułu świadczenia usług wytwarzania, przesyłu, dystrybucji i obrotu energią cieplną i odnieść je do momentu uzyskania przychodu rozumianego zgodnie z art. 12 ust. 3d ustawy.

Natomiast koszty ogólne, które nie mogą zostać bezpośrednio powiązane z uzyskiwanymi tak przychodami, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika i są ponoszone w sposób ciągły, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia, na zasadach określonych zgodnie z art. 15 ust. 1.

Powyższe wynika z gramatycznej wykładni w/w przepisów, która ma pierwszeństwo zastosowania przed innymi metodami wykładni prawa.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zgodnie z art. 14b§ 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.do wiadomości:1. adresat2. Izba Skarbowa w Warszawie3. Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie4. a/a



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj