Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
PP-A/406-26/05/JC
z 1 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-A/406-26/05/JC
Data
2005.07.01



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budowa
budownictwo mieszkaniowe
drogi
infrastruktura towarzysząca
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
remonty
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaka stawka podatku będzie miala zastosowanie do remontu dróg będących własnością gminy wraz z budową sieci kanalizacji deszczowej zw. z bud. mieszkaniowym?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2, art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.)

zmieniam z urzędu

postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 16 lutego 2005r. nr PP-1-005/33/04 wydane na podstawie art. 14a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej, na wniosek Podatnika, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przy remontach dróg oraz budowie sieci kanalizacji deszczowej w istniejącej zabudowie mieszkaniowej –

w części dotyczącej opodatkowania remontu dróg wewnętrznych i budowy sieci kanalizacji deszczowej związanych z budownictwem mieszkaniowym i stwierdzam, że we wskazanym zakresie prawidłowe jest opodatkowanie podatkiem VAT według stawki 7%, jeżeli dane obiekty budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowane są w PKOB jako budynki mieszkalne, tj. co najmniej połowa ich całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz.535 ze zm.) w okresie do 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:

- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przepis art. 146 ust. 3 w/w ustawy stanowi, że przez infrastrukturę towarzyszącą, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

- sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

- urządzenie, zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczanie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB:

- 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne,

- 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

- ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania (...).

Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych wprowadzona rozporządzeniem z dnia 31 grudnia 1999r. (Dz.U. nr 112, poz. 1316 ze zm.) w objaśnieniach wstępnych definiuje budynki mieszkalne jako obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W świetle powyższego obiekty budowlane użytkowane lub przeznaczone do wielu celów, np. budynki mieszkalne pełniące jednocześnie funkcję biurową, handlowo-usługową, klasyfikuje się zgodnie z ich głównym (przekraczającym 50% całkowitej powierzchni użytkowej) przeznaczeniem. W przypadkach, gdy mniej niż połowa omawianej powierzchni wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny.

Uwzględniając przytoczone przepisy prawa należy stwierdzić, że jeżeli dane budynki, zgodnie z przedstawionymi wyżej zasadami, klasyfikowane są jako obiekty budownictwa mieszkaniowego - to remont dróg wewnętrznych (w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2000r. nr 71, poz. 838 ze zm.)) oraz budowa sieci kanalizacji deszczowej związane z tymi obiektami podlega w całości opodatkowaniu według 7% stawki podatku VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę orzekam jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny. Jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy. Nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika (por. art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

W przypadku zmiany przepisów podatkowych interpretacja przestaje wiązać.

Zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym niniejsza decyzja została doręczona podatnikowi (por. art. 14 § 5 w/w ustawy).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj