Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
PP-A/406-210/05/WK
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-A/406-210/05/WK
Data
2005.07.12



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
budynek mieszkalny
materiały budowlane
montaż
producenci
roboty budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować usługi wykonane przez podatnika na rzecz budownictwa mieszkaniowego, obejmujące swym zakresem zarówno montaż jak i materiał, którego jest producentem?


D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14b § 5 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (j.t. Dz.U. z 2005r. nr 8, poz. 60)

po zapoznaniu się z treścią postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań – Winogrady z dnia 2 maja 2005r. nr V/005-11/2005 w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania usług wykonywanych przez producenta elementów budowlanych na rzecz budownictwa mieszkaniowego – uznając, że przedmiotowa interpretacja jest nieprawidłowa –

uchylam postanowienie organu pierwszej instancji i stwierdzam, że w przypadku gdy usługa realizowana jest w ramach remontu obiektu budownictwa mieszkaniowego możliwe jest ujęcie w cenie świadczonej usługi wartości zużytych materiałów pochodzących z własnej produkcji.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik pismem z dnia 3 lutego 2005r. dodatkowo uzupełnionym pismami z dnia 24 marca i 15 kwietnia 2005r. wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań – Winogrady o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie zasad stosowania obniżonej stawki VAT na usługi wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

Podatnik w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa sprowadza z Włoch nieobrobione kamienie, z których wytwarza materiały budowlane takie jak: płytki, parapety, blaty... i na zlecenie indywidualnych klientów świadczy usługi polegające na montażu wytworzonych elementów. Za zrealizowane prace Podatnik wystawia całościową fakturę, która obejmuje w jednej kwocie wartość zużytych materiałów i koszt robocizny. W tej sytuacji zdaniem Strony sprzedaż dotyczy kompleksowej usługi – a nie sprzedaży odrębnej materiału i usługi – która stosownie do przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowana jest stawką 7%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Winogrady postanowieniem z dnia 2 maja 2005r. nr V/005-11/2005 uznał stanowisko Podatnika za nieprawidłowe i stwierdził, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2a cyt. ustawy wyłącznie usługa montażu płytek, blatów, parapetów w obiektach budownictwa mieszkaniowego podlega opodatkowaniu obniżoną stawką VAT w wysokości 7%, natomiast płytki, blaty, parapety będące przedmiotem tej usługi podlegają opodatkowaniu według stawki 22%.

W wyniku przeprowadzonego postępowania stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2a ustawy o p.t.u. w okresie od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. – 7% stawkę podatku VAT stosuje się do:

- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Co do zasady preferencyjna stawka podatku VAT ma zastosowanie do podmiotów, które świadczą te usługi z wykorzystaniem materiałów będących wyrobami innego producenta, przy czym uzależniona jest ona od zaklasyfikowania wyrobu czy usługi do właściwego grupowania statystycznego.

Dla celów podatkowych zgodnie z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy o p.t.u. nadal stosuje się klasyfikacje PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. nr 42, poz. 264 ze zm.). W zasadach metodycznych do tej klasyfikacji określono, że roboty instalacyjne i montażowe wykonywane przez producenta klasyfikuje się łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu co towar. Oznacza to, że montaż wszelkich elementów budowlanych wykonywany przez producentów w obiektach budownictwa mieszkaniowego (w szczególności w obiektach nowych) opodatkowany jest stawką podatku przyporządkowaną dla danego wyrobu, czyli 22%.

Tylko w przypadku, gdy montażu elementów budowlanych dokonuje firma usługowa, która nie jest producentem czynność taką zalicza się do usług i stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a cyt. ustawy o VAT w stosunku do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą stosuje się obniżoną stawkę w wysokości 7%.

Należy jednak podkreślić, iż w przypadku gdy producenci elementów budowlanych zawarli z odbiorcami umowy nie na montaż swoich wyrobów, lecz na remonty czy roboty konserwacyjne polegające na wymianie starych elementów budowlanych na nowe wraz z pracami wykończeniowymi – do całości robót zastosowanie będzie miała stawka 7%.

Zatem producent realizując remonty w obiektach budownictwa mieszkaniowego może wliczać w cenę świadczonych usług wartość zużytych materiałów pochodzących z własnej produkcji.

Jednakże w przypadku wydzielenia na fakturze dotyczącej usług remontowych wartości zużytych materiałów - materiały te winny być opodatkowane właściwą dla nich stawką VAT.

Reasumując - stwierdzam, że Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Winogrady postanowieniem z dnia 2 maja 2005r. dokonał nieprawidłowej interpretacji zagadnienia przedstawionego we wniosku i w związku z tym, postanawiam jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny. Jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy. Nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika (por. art. 14b § 1 i8 2 O. p.).

W przypadku zmiany przepisów podatkowych interpretacja przestaje wiązać.

Zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym niniejsza decyzja została doręczona Podatnikowi (por. art. 14 § 5 O. p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj