Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDP-423/12-1/05
z 19 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP-423/12-1/05
Data
2005.07.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
CZY WOLNE OD PODATKU DOCHODOWEGO OD OSÓB PRAWNYCH ,NA PODSTAWIE ART.17 UST.1 PKT 1 SĄ DOCHODY Z TYTUŁU SPZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI ROLNEJ?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 § 1 ,art. 14a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku spółki z 30.06.2005r. - udzielając pisemnej informacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika - stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku przez spółkę dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na podstawie art. 14 a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) udziela pisemnej interpretacji na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie ( art. 14 a § 2 ).

Pismem z dnia 30.06.2005r. Spółka zwróciła się o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stan faktyczny przedstawiony przez jednostkę:
Spółka zamierza sprzedać niezabudowaną nieruchomość rolną, która to nieruchomość jest własnością Spółki ,stanowiącą środek trwały , nie podlegający amortyzacji. Nieruchomość stanowią użytki rolne , które w zatwierdzonym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczone są pod eksploatację kruszywa naturalnego. Przedmiotowa nieruchomość została nabyta w grudniu 1999r.na cele rolne, za nieruchomość spółka uiszcza podatek rolny ,zgodnie z Ustawą o podatku rolnym, nieruchomość po nabyciu dzierżawiona była rolnikowi do chwili obecnej, nieruchomość ta wchodzi w skład gospodarstwa rolnego , ponieważ łączna powierzchnia nieruchomości Spółki przekracza 1 ha i grunty wchodzące w skład nieruchomości są kwalifikowane jako użytki rolne.

Pytanie dotyczy:
Czy wolne od podatku dochodowego od osób prawnych ,na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 są dochody z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości...
Stanowisko Spółki:
W świetle przepisów art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochody ze sprzedaży w/w nieruchomości ,wolne są od opodatkowania, ponieważ sprzedaż ta następuje po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie nieruchomości , łączna powierzchnia nieruchomości przekracza 1 ha a grunty wchodzące w jej skład zakwalifikowane są jako użytki rolne.

Stanowisko organu podatkowego:
Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta nastąpiła przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywalnej nieruchomości.

Do końca 2000r. zwolnienie nie przysługiwało, jeżeli w związku ze sprzedażą taka nieruchomość utraciła charakter rolny lub leśny. Obecnie pozbawienie podatnika prawa do zwolnienia nie jest uzależnione od faktu utraty przez nieruchomość charakteru rolnego czy leśnego w związku ze sprzedażą , lecz od okresu jaki upłynął od chwili nabycia sprzedawanej nieruchomości.
Z przedstawionego faktu wynika, ze spółka zamierza sprzedać niezabudowaną nieruchomość rolną, która jest własnością Spółki od grudnia 1999r. Nieruchomość ta wchodzi w skład gospodarstwa rolnego, ponieważ łączna powierzchnia nieruchomości Spółki przekracza 1 ha a grunty wchodzące w skład nieruchomości są kwalifikowane jako użytki rolne.

W świetle powyższego, jeżeli spółka sprzeda nieruchomość rolną o powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy i uczyni to po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości, dochód ze sprzedaży - wolny jest od podatku.

    Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że niniejsza interpretacja:
  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania,
  • nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie.

Zażalenie zgodnie z przepisami art. 236 § 2, art. 220 i 223 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego.

Zażalenie winno zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj