Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP II/443/43/04/DR
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II/443/43/04/DR
Data
2004.12.22



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
fundusz świadczeń socjalnych
marża
obniżenie podatku należnego
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
1. Czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup wczasów, kolonii i obozów dla pracowników i ich rodzin w sytuacji, gdy objęte zostały dofinansowaniem z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?
2. Czy faktura VAT wystawiona na częściową odpłatność pracownika powinna zawierać wyliczony podatek należny?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie kierując się dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z zakresu podatku od towarów i usług zawarte w piśmie z dnia 6.10.2004 r. (wpływ do tutejszego Urzędu: 11.10.2004 r.) wyjaśnia, co następuje:

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest rozstrzygnięcie kwestii, czy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup wczasów, kolonii i obozów dla pracowników i ich rodzin w sytuacji, gdy objęte zostały dofinansowaniem z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz czy faktura VAT wystawiona na częściową odpłatność pracownika powinna zawierać wyliczony podatek należny.

Według stanowiska Spółki, podatek naliczony wynikający z faktur zakupu ww. usług dofinansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlega odliczeniu na zasadach ogólnych, a odsprzedaż pracownikom ww. usług związanych z organizacją wypoczynku jest opodatkowana według stawki podatku 7%, gdyż Podatnik otrzymuje faktury zakupu z 7% podatkiem. Natomiast w przypadku, gdy zakup jest udokumentowany fakturami VAT-marża, podatek od towarów i usług nie podlega odliczeniu.

Odpowiadając na zapytanie Podatnika tutejszy Urząd stwierdza, że stanowisko przedstawione w piśmie nie narusza przepisów podatkowych z zakresu podatku od towarów i usług.

Przepisy z zakresu podatku dochodowego zawarte w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wyłączają z kosztów uzyskania przychodów wydatki na działalność z zakresu świadczeń socjalnych. Przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wyłącza z kolei prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków, które nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, nie dotyczy to jednakże przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Ta regulacja w związku z zapisem art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w ocenie Urzędu, nie stanowi przeszkody do odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków poniesionych na nabycie towarów i usług na rzecz pracowników. A zatem w sytuacji odliczenia podatku przy nabyciu towarów i usług będących przedmiotem odsprzedaży (w systemie częściowej refundacji) na rzecz pracowników, Wnioskodawca obowiązany jest do rozliczenia podatku należnego. Podstawę opodatkowania stanowi tu cała wartość świadczenia (obejmująca część odpłatną i refundowaną) pomniejszona o kwotę należnego podatku – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku nabycia usług na podstawie faktur VAT-marża, podatek, jako nie wykazany na fakturze, nie podlega odliczeniu.

Tutejszy Urząd przeprasza za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi, spowodowanej dużą ilością spraw do załatwienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj