Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-114/118/05/PK
z 31 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-114/118/05/PK
Data
2005.05.31



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
grunty
koszty uzyskania przychodów
opłata
opłata za użytkowanie wieczyste
potrącalność kosztów
rozliczanie (rozliczenia)
rozliczenia międzyokresowe
użytkowanie wieczyste
zaliczenie


Pytanie podatnika
Czy pierwszą opłatę z tytułu otrzymanego od Gminy prawa wieczystego użytkowania gruntu do roku 2089, uiszczoną w wysokości 15% ceny gruntu ustalonej przez rzeczoznawcę w dniu podpisania aktu notarialnego tj. 29.10.2003 r., należy rozpisać w koszty rozliczeń międzyokresowych na 10 lat? Spółka uiszcza też roczną opłatę, stanowiącą koszty w roku poniesienia.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 12.04.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 13.04.2005.), uzupełnionym w dniu 11.05.2005 r.

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Spółka otrzymała od Gminy prawo wieczystego użytkowania gruntu do roku 2089. Pierwszą opłatę w wysokości 15% ceny gruntu ustalonej przez rzeczoznawcę uiściła w dniu podpisania aktu notarialnego tj. 29.10.2003 r. i rozpisała ją w koszty rozliczeń międzyokresowych na 10 lat. Ponadto Spółka zobowiązana jest do uiszczenia rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, którą zalicza w koszty roku poniesienia.

W związku z czym Spółka prosi o informację czy takie rozliczenie pierwszej opłaty jest prawidłowe?

Zdaniem Podatnika kwota pierwszej opłaty jest znaczna, a ponieważ skutek jej poniesienia dotyczył będzie również przychodów w przyszłych okresach, Spółka rozpisała ją w koszty rozliczeń międzyokresowych na 10 lat. Poza tym, gdyby przedmiotowa opłata została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w roku, w którym została poniesiona zdecydowanie zniekształciłaby wynik roku.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego stanowi, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Natomiast art. 16 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie.

Natomiast kwestię rozliczenia kosztów w czasie regulują przepisy art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którymi koszty uzyskania przychodów są potracalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potracalne także koszty uzyskania przychodów poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, choć ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe, w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Z powyższego wynika, że koszty których związek z przychodem nie jest bezpośredni tj. takie których poniesienie nie daje się przypisać do konkretnych, uzyskiwanych przychodów - zalicza się do kosztów uzyskiwania przychodów w dacie poniesienia.

Wobec powyższego, zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, Spółka powinna pierwszą opłatę w wysokości 15% ceny gruntu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w roku jej uiszczenia na rachunek gminy. Kolejne roczne opłaty z tytułu użytkowania wieczystego Spółka powinna zaliczać w koszty uzyskania przychodów w roku ich poniesienia.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie składane za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj