Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sochaczewie
US.28.II/415-9/ML/05
z 5 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.28.II/415-9/ML/05
Data
2005.07.05



Autor
Urząd Skarbowy w Sochaczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
przeniesienie służbowe
uposażenia
zwolnienia podatkowe
żołnierze


Pytanie podatnika
Czy należności wypłacone z tytułu przeniesienia służbowego podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego do wysokości 200% uposażenia, które żołnierz pobrał za miesiąc w którym nastąpiło przeniesienie czy też do kwoty 200% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpoznaniu wniosku Jednostki Wojskowej o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 25.04.2005 r., uzupełnionego 10.05.2005 r. - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie

p o s t a n a w i a

uznać, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego należności z tytułu przeniesienia służbowego - jest prawidłowe.

Uzasadnienie:

W dniu 25.04.2005 r. Jednostka Wojskowa korzystając z uprawnień zawartych w art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa wystąpiła do tut. organu podatkowego z wnioskiem (uzupełnionym na wezwanie Urzędu w dniu 10.05.2005 r.) o dokonanie interpretacji art. 21 ust 1 pkt 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.)

W wyniku oceny wniosku stwierdzono, że podmiot jest uprawniony do złożenia wniosku w tym trybie, oraz według oświadczenia wnioskującego, w sprawie będącej przedmiotem zapytania, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że żołnierz znajdujący się na zaopatrzeniu j.w. wystąpił z wnioskiem o wypłatę należności z tytułu przeniesienia służbowego. W/w żołnierzowi przysługuje zasiłek osiedleńczy, zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego, diety i ryczałt na pokrycie kosztów przejazdu.

W zaistniałym stanie faktycznym zwrócono się z zapytaniem czy należności wypłacone z tytułu przeniesienia służbowego podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego do wysokości 200% uposażenia, które żołnierz pobrał za miesiąc w którym nastąpiło przeniesienie czy też do kwoty 200% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Zdaniem wnioskodawcy kwota podlegająca zwolnieniu od podatku to kwota odpowiadająca dwukrotności uposażenia jaką otrzymał żołnierz w miesiącu, w którym nastąpiło przeniesienie służbowe.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie stwierdza, co następuje.W powyższej sprawie mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28.05.2004 r. w sprawie należności żołnierzy zawodowych za przeniesienia i podróże służbowe (Dz.U. Nr 140, poz. 1487)Zgodnie z §3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28.05.2004r. w sprawie należności żołnierzy zawodowych za przeniesienia i podróże służbowe żołnierzowi z tytułu przeniesienia służbowego przysługują:

1. diety dla żołnierza i członków jego rodziny- za czas przejazdu i pierwszą dobę pobytu w nowym miejscu zamieszkania;

2. ryczałt na pokrycie kosztów przejazdu do nowego miejsca zamieszkania osób o których mowa w pkt 1;

3. ryczałt z tytułu przeniesienia ;

4. zasiłek osiedleniowy;

5. zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego.

Stosownie do treści art. 21 ust 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.

Z powyższego przepisu literalnie wynika, że zwolnieniu od podatku podlega kwota odpowiadająca dwukrotności należnego wynagrodzenia za miesiąc w którym nastąpiło przeniesienie. Zatem w przedmiotowej sprawie wolne od podatku dochodowego są świadczenia otrzymane przez żołnierza o których mowa w § 3 pkt 1 w/cyt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej jednak tylko do wysokości określonej w art. 21 ust 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 200% wynagrodzenia należnego żołnierzowi za miesiąc w którym nastąpiło przeniesienie.

Wobec powyższego, uwzględniając wyżej wymienione uregulowania prawne oraz zaistniały w sprawie stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego Sochaczewie podziela stanowisko Jednostki Wojskowej w zakresie interpretacji 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b §1 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia/ art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa/.

Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj