Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/406/179/AM/05
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/406/179/AM/05
Data
2005.07.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
odsetki od kredytu


Pytanie podatnika
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż dnia 1 sierpnia 2004 roku Uchwałą Zgromadzenia Wspólników został podniesiony kapitał Spółki na podstawie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz z niektórymi zobowiązaniami i należnościami. W skład przejętego przedsiębiorstwa wchodziły także kredyty bankowe zaciągnięte przez wniesione aportem przedsiębiorstwo. Z uwagi na to, że Spółka od początku 2004 roku prowadziła rozmowy z bankiem, który udzielił tychże kredytów, uchwała została podjęta ze świadomością, że Spółka X(Wnioskodawca) otrzyma aprobatę banku na ich przejęcie. Umowy przejęcia kredytów przez Spółkę zostały podpisane przez bank w dniu 14 kwietnia 2005 roku i zawierają adnotację, że kredyty zostały przejęte przez Spółkę na podstawie Uchwały Zgromadzenia Wspólników z dnia 1 sierpnia 2004 roku. Ze względu na to, że kredyty były spłacane przez Spółkę na podstawie zawartych ustnych uzgodnień, odsetki za okres od sierpnia 2004r. do grudnia 2004r. i od stycznia 2005r. do marca 2005r. nie były księgowane w Spółce jako koszty uzyskania przychodów związane z danym okresem działalności. Spółka X przejęła cztery kredyty zaciągnięte przez przejętą firmę: zaciągnięty na budowę stacji gazu LPG; zaciągnięty na zakup gruntów, na których znajduje się obiekt stacji; zaciągnięty jako kredyt obrotowy odnawialny oraz zaciągnięty jako obrotowy krótkoterminowy do spłat na 18 miesięcy.
W złożonym wniosku Spółka pyta czy odsetki od wymienionych wyżej kredytów przejętych jako zobowiązania przez Spółkę na podstawie Uchwały Zgromadzenia Wspólników stają się kosztem z dniem podjęcia w/w uchwały. Zdaniem Spółki w powyższej sytuacji właściwym będzie złożenie korekt deklaracji podatkowych za rok 2004 po zaliczeniu odsetek do kosztów uzyskania przychodu oraz zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów, odsetek zapłaconych w bieżącym roku. Spółka uważa, że datą wiążącą w sprawie przejęcia kredytów jest dzień Uchwały Zgromadzenia Wspólników czyli 1 sierpnia 2004 roku ponieważ od tego dnia Spółka ponosi realne koszty związane z przejętymi zobowiązaniami.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 19.04.2005 r. i uzupełnionym w dniu 31.05.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , jako:
- prawidłowe, w części dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodów odsetek od kredytów: obrotowego odnawialnego i obrotowego krótkoterminowego, przejętych przez Spółkę jako zobowiązania na podstawie Uchwały Zgromadzenia Wspólników,
- nieprawidłowe, w części dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodów odsetek od kredytów zaciągniętych na budowę stacji gazu LPG i na zakup gruntów, na których znajduje się obiekt stacji, przejętych przez Spółkę jako zobowiązania na podstawie Uchwały Zgromadzenia Wspólników,


UZASADNIENIE


Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów, określona w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r Nr 54, poz. 654 ze zm.), oparta jest na klauzuli generalnej, która stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1 cytowanej wyżej ustawy. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika, który zalicza ten wydatek do kosztów , istnienia bezpośredniego lub nawet tylko potencjalnego związku przyczynowego między wydatkiem a uzyskanym przychodem oraz właściwego udokumentowania tego wydatku, przy czym przesłanki te muszą być spełnione łącznie.

Reasumując – muszą zostać spełnione następujące warunki, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodów:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika ,

- jest definitywny – oznacza to, że wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, przy czym wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów obciąża podatnika,

- poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów. Oznacza to, że określony wydatek powinien okazać się dla uzyskania przychodów niezbędny, a przynajmniej pożyteczny w sensie potencjalnej możliwości na wygenerowanie przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie jest kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, uznać należy, iż spłata odsetek od przejętych kredytów: obrotowego odnawialnego i obrotowego krótkoterminowego, spełniają omawiane wyżej warunki i w związku z tym będą stanowiły koszt uzyskania przychodów z dniem podjęcia uchwały.

Natomiast art. 16 ust. 1 pkt 1a i pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mówi, że wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów jak i odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Zatem spłata odsetek od przejętych kredytów zaciągniętych na budowę stacji LPG i na zakup gruntów, na których znajduje się obiekt stacji nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów.

Spółka ma obowiązek ująć nabyty w drodze kupna grunt na którym znajduje się obiekt stacji w ewidencji środków trwałych w wartości netto (w przypadku podatników VAT) powiększonej o wszelkie koszty związane z jego nabyciem, w tym o spłacone odsetki od kredytu na zakup tego gruntu, które w efekcie również nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów . Będą one stanowiły koszt uzyskania przychodów wyłącznie w momencie zbycia gruntu. Natomiast naliczone do dnia przekazania inwestycji do używania odsetki od kredytu zaciągniętego na budowę stacji gazu LPG podwyższą wartość początkową tej inwestycji, od której zgodnie z art. 16 f ust. 3 cytowanej wyżej ustawy, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj