Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-3/423-3/05
z 17 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/423-3/05
Data
2005.03.17



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
osoby prawne
rozliczenia międzyokresowe


Pytanie podatnika
Do którego roku podatkowego będą zaliczone kwoty kosztów rozliczeń międzyoperatorskich za 2004 r. zafakturowane w styczniu 2005 r., zaliczone przez Spółkę jako rozliczenie międzyokresowe bierne?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1, § 3, § 4 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. Nr. 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu postanawia, że stanowisko Spółki w sprawie interpretacji art. 15 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów roku 2004 kwot kosztów rozliczeń międzyoperatorskich za rok 2004, zafakturowane w styczniu 2005 r. - jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 17 stycznia 2005 r. podatnik pismem (...) zwrócił się z zapytaniem, do którego roku podatkowego będą zaliczane jako koszty uzyskania przychodu kwoty kosztów rozliczeń międzyoperatorskich za rok 2004, zafakturowane w styczniu 2005 r.
Z pisma wynika, że Spółka świadczy usługi telekomunikacyjne, w związku z czym przychody uznaje jako podatkowe według szczególnego momentu, czyli wg terminu płatności. W miesiącu styczniu 2005 r. Spółka otrzymała fakturę kosztową z tytułu rozliczeń międzyoperatorskich dotyczących roku 2004 r. Wielkość tych kosztów zaliczono do kosztów uzyskania przychodu 2004 r.

Jednostka swoje stanowisko uzasadnia treścią art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), który dopuszcza możliwość zaliczenia w ciężar kosztów określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego.

Stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Z dniem 01.01.2004 r. do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od sób prawnych (Dz. U. z 2000 r Nr 54 poz. 654 ze zm.) wprowadzono przepis art. 12 ust. 3d, który określa moment powstania przychodu dla podmiotów świadczących w sposób ciągły następujące rodzaje usług:
- dostawa energii elektrycznej, cieplnej, lub gazu przewodowego, - telekomunikacyjne, radiokomunikacyjne z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów lub kart w tym telefonicznych,
- usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów.
W przypadku tego rodzaju usług, przychód podatkowy powstaje w terminie płatności wnikających z faktury, a jeżeli termin ten nie został określony, w ostatnim dniu miesiąca w którym wystawiono fakturę.
W związku z tym w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów, ma zastosowanie przepis art. 15 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, który określa istotę kosztów jako wydatków poniesionych w celu uzyskania przychodów, z wyłączeniem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Określone w ten sposób koszty podatkowe powinny być zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyporządkowane do roku podatkowego, w którym został uzyskany przychód związany z tymi kosztami.
Ponadto należy zauważyć, że w myśl art. 7 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy, przedmiotem opodatkowania jest dochód, czyli nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj