Interpretacja Urzędu Celnego w Pruszkowie
445000-PA-9104-33/05/71/KGL
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
445000-PA-9104-33/05/71/KGL
Data
2005.07.04



Autor
Urząd Celny w Pruszkowie


Temat
Podatek akcyzowy


Słowa kluczowe
podatek akcyzowy
podatek akcyzowy


Pytanie podatnika
Art. 79 ustawy z dnia 23.01.2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z póxn. zm.) jako podstawa obniżenia akcyzy związanej ze sprzedażą w kraju oraz z wewnątrzwspólnotową dostawą wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych.


Pruszków, dnia 2005-07-04 445000-PA-9104-33/05/71/KGL

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 219 w związku z art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2005-05-20 (data wpływu do Urzędu Celnego w Pruszkowie 2005-05-23) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełnionego w dniu 2005-06-15 Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie

uznaje stanowisko podatnika w przedstawionym wniosku za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 2005-05-23 do Urzędu Celnego w Pruszkowie wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W dniu 2005-06-16 do Urzędu Celnego w Pruszkowie wpłynęło pismo, w którym Strona uzupełniła ten wniosek.

Z wniosku i otrzymanego pisma uzupełniającego ten wniosek wynika stan faktyczny:

Firma produkuje i konfekcjonuje kosmetyki - w tym niektóre kosmetyki objęte podatkiem akcyzowym. Komponenty i surowce zakupuje w kraju, w innych krajach Unii Europejskiej lub w krajach trzecich. Natomiast gotowe wyroby sprzedaje głównie do innych krajów Unii Europejskiej, w mniejszym stopniu przeznacza na sprzedaż w kraju lub na eksport.

Przedstawione we wniosku pytanie Strony jest następujące:

"Czy art. 79 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) daje prawo do obniżenia tylko akcyzy związanej ze sprzedażą w kraju, czy również daje prawo do obniżenia akcyzy związanej z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów?"

Według Strony, w przypadku dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej podatnik może obniżyć akcyzę od dostawy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu lub imporcie, o ile to nabycie lub import wiązało się z opodatkowaną dostawą wewnątrzwspólnotową. Również w przypadku sprzedaży w kraju podatnik może obniżyć akcyzę od sprzedaży o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu lub imporcie, o ile to nabycie lub import wiązało się z opodatkowaną sprzedażą na terytorium kraju.

Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy opodatkowaniu akcyzą podlega m.in. dostawa wewnątrzwspólnotowa.

Natomiast w pkt 3 ww. ustępu opodatkowaniu akcyzą podlega sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju. Przy czym za sprzedaż zgodnie z ust. 2 tego artykułu uważa się również czynności wymienione w pkt 1 - 10. Tym samym w art. 4 ustawy o podatku akcyzowym ustawodawca rozróżnia sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju od dostawy wewnątrzwspólnotowej jako odrębne czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Z powyższego wynika, że w przypadku sprzedaży na terytorium kraju podatnik ma prawo do obniżenia akcyzy od sprzedaży o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu lub imporcie, o ile to nabycie lub import wiązało się z opodatkowaną sprzedażą na terytorium kraju. Natomiast w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej podatnik nie ma prawa do obniżenia akcyzy od dostawy o kwotę akcyzy zapłaconej przy nabyciu lub imporcie wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu datowania postanowienia. Interpretacja jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

P O U C Z E N I E

Stosownie do art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, na postanowienie w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika przysługuje zażalenie.

Na niniejsze postanowienie wnosi się zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Pruszkowie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia stosownie do art. 238 Ordynacji podatkowej.

Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie stosownie do art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.

Składając zażalenie należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i po 0,50 zł do każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj