Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-4430/128/05
z 17 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-4430/128/05
Data
2005.08.17



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Podatnik pyta czy jest uprawniony do odliczenia całości podatku, wykazanego w fakturach VAT dokumentujących zarówno nabycie pojazdu ciężarowego dostosowanego do przewozu osób, jak też zakup paliwa wykorzystywanego do jego napędu?


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie przepisu art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz przepi-sów art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a), ust. 3, ust. 4 pkt 3, ust. 5, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), z urzędu zmienia postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z 26.04.2005 r., znak: PUS.II/443/32/2005, i uznaje stanowisko Strony przedstawione we wniosku z 22.02.2005 r., znak FK/11/2005, za prawidłowe.

Wnioskiem z 22.02.2005 r., znak FK/11/2005, uzupełnionym pismem z 01.04.2005 r., znak FK/19/2005, Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Z przedstawionego w ww. wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zakupiła autobus, który powstał po konstrukcyjnym przystosowaniu nowego samochodu ciężarowego (typu furgon) do przewozu osób. Spółka jest w posiadaniu wyciągu ze świadectwa homologacji dla kompletnych pojazdów, w którym określono ww. pojazd jako ciężarowy o dwóch miejscach siedzących i dopuszczalnej ładowności pojazdu wynoszącej 2.315 kg. Ładowność pojazdu, jak podał Podatnik, jest wyższa niż minimalna dopuszczalna ładowność, określona wzorem zwartym w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Wątpliwości Jednostki dotyczą stosowania przepisów art. 86 ust. 1-5 i art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik wyraził stanowisko, iż jest uprawniony do odliczenia całości podatku, wykazanego w fakturach VAT dokumentujących zarówno nabycie pojazdu jak też zakup paliwa wykorzystywanego do jego napędu.

Postanowieniem znak PUS.II/443/32/2005, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej, przedstawione przez Stronę stanowisko w sprawie - uznał za nieprawidłowe, wskazując iż "podatnikowi, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej użytkuje autobus, który powstał w drodze przebudowy samochodu ciężarowego przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od takiego nabycia, oraz prawo do obniżenia kwoty podatku należnego przy nabyciu paliw silnikowych, gdy spełnione zostaną warunki art. 86 ust. 4 pkt 3 ustawy", czyli jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wynika, iż pojazd jest przeznaczony do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.

Rozstrzygnięcie to nie zostało zaskarżone. Dokonując oceny jego prawidłowości z urzędu, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zważył, co następuje:
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a) ustawy z 11.03.2004 r o podatku od towarów i usług, powołanej wcześniej, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a). Stosownie do przepisów art. 86 ust. 3 oraz ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności, wynikającej z wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie przepisami prawa o ruchu drogowym, mniejszej niż wyliczona według wzoru, określonego w art. 86 ust. 3 ustawy, podatnikowi przysługuje częściowe odliczenie podatku naliczonego przy jego zakupie. Ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikające z przepisu art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, nie dotyczy pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa, wynika takie przeznaczenie - art. 86 ust. 4 pkt 3. Zgodnie natomiast z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. Stwierdzić należy, iż zakupiony samochód posiadał homologację wskazującą, iż jest to samochód ciężarowy i służy do działalności podlegającej opodatkowaniu. Brak zatem podstaw do zakwestionowania prawa do rozliczenia PTU zawartego w cenie nabywanego pojazdu oraz zużytego do jego napędzania paliwa. Odmowa przez organ I instancji prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu pojazdu, określonego wcześniej, oraz z tytułu nabycia paliw wykorzystywanych do jego napędu, stanowi rażące naruszenie prawa.

Wobec tego, mając na uwadze regulację art. 14 b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, zgodnie, z którą organ odwoławczy jest zobligowany z urzędu do zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4 tej ustawy, jeżeli rażąco narusza ono prawo, tut. organ rozstrzygnął jak w sentencji decyzji. Niniejsza decyzja wydana została na podstawie stanu prawnego, obowiązującego na dzień złożenia wniosku przez Podatnika. Stosownie do przepisu art. 14 b § 5 Ordynacji podatkowej, zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.

Stronie, na podstawie postanowień art. 221 oraz art. 223 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, od decyzji niniejszej służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej odwołanie od decyzji winno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj