Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.IX/443-17/WS/05
z 31 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443-17/WS/05
Data
2005.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów --> Miejsce dostawy towarów


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
transakcja wewnątrzwspólnotowa


Pytanie podatnika
Podatnik pyta czy dokonując wewnątrzwspólnotowych transakcji, należy je opodatkować podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też w innym państwie UE?


Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), oraz art. 2 pkt 1, art. 5 ust. 1, art. 22 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 27.01.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku , w części zapytania dotyczącej braku opodatkowania w Polsce oraz postanawia pozostawić wniosek bez rozpatrzenia w części zapytania dotyczącej opodatkowania lub braku opodatkowania w innym kraju Wspólnoty.

W dniu 15.03.2005 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

  1. Firma nasza zakupiła towar od firmy niemieckiej na terytorium Niemiec. Firma sprzedająca nie naliczyła niemieckiego podatku od wartości dodanej. Następnie towar został sprzedany innej firmie niemieckiej. Towar nie został wywieziony z terytorium Niemiec. Przy sprzedaży nie został naliczony podatek VAT. Obydwie firmy niemieckie mają siedzibę oraz stałe miejsca prowadzenia działalności na terenie Niemiec. Obydwie są podatnikami podatku od wartości dodanej i mają nadane numery przez Niemcy do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Czy tą transakcję należy opodatkować podatkiem od towarów i usług w kraju. Czy należy ją opodatkować w Niemczech? Według Podatnika transakcja ta nie jest opodatkowana w Polsce. W Niemczech podatek powinien odprowadzić podmiot niemiecki nabywający towar.
  2. Firma nasza zakupiła towar od firmy szwajcarskiej na terenie Austrii. Firma ta nie naliczyła austriackiego podatku od wartości dodanej. Firma szwajcarska ma siedzibę oraz stałe miejsce prowadzenia działalności na terenie Szwajcarii. Towar nie został wywieziony z terytorium Austrii. Następnie został on sprzedany firmie Bułgarskiej nie mającej siedziby w Austrii. Czy tą transakcję należy opodatkować podatkiem od towarów i usług w kraju. Czy należy ją opodatkować w Austrii? Według Podatnika ta transakcja nie jest opodatkowana w Polsce. W Austrii ta transakcja też nie powinna być opodatkowana.
  3. Firma nasza zakupiła towar od firmy niemieckiej. Towar znajdował się na terenie Belgii. Firma sprzedająca nie naliczyła podatku od wartości dodanej. Następnie towar został sprzedany innej firmie niemieckiej. Towar nie został wywieziony z terytorium Belgii. Przy sprzedaży nie został naliczony podatek VAT. Obydwie firmy niemieckie mają siedzibę oraz stałe miejsce prowadzenia działalności na terenie Niemiec. Obydwie są podatnikami podatku od wartości dodanej i mają nadane numery przez Niemcy do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Czy tą transakcję należy opodatkować podatkiem od towarów i usług w kraju. Czy należy ją opodatkować w Niemczech lub w Belgii? Według Podatnika transakcja ta nie jest opodatkowana w Polsce. W Niemczech podatek powinien odprowadzić podmiot niemiecki nabywający towar.
  4. Firma nasza zakupiła towar od firmy angielskiej na terenie Holandii na składzie celnym. Firma sprzedająca nie naliczyła podatku od wartości dodanej. Następnie towar został sprzedany firmie Szwedzkiej bez wyprowadzenia ze składu celnego. Podmiot Angielski ma siedzibę oraz stałe miejsce prowadzenia działalności na terenie Anglii. Obydwie są podatnikami podatku od wartości dodanej i mają nadane numery przez swoje kraje do transakcji wewnątrzwspólnotowych . Towar nie został wywieziony z terytorium Holandii. Przy sprzedaży nie został naliczony podatek vat . Czy tą transakcję należy opodatkować podatkiem od towarów i usług w kraju. Czy należy ją opodatkować w innym państwie? Według Podatnika ta transakcja nie jest opodatkowana w Polsce. W Holandii podatek powinien odprowadzić podmiot nabywający towar.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska Podatnika w części dotyczącej braku opodatkowania w Polsce. Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług reguluje art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z art. 5 ust. 1 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Istotne w niniejszym przypadku jest określenie miejsca świadczenia przy dostawie towarów. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o VAT miejscem dostawy towarów jest w przypadku:

  1. towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonujących ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy
  2. towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Z przedstawionego przez Podatnika każdego z w/w stanów faktycznych wynika, że miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju - rozumiane jako terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 2 pkt 1 ustawy o VAT.W wyniku dostawy towar znajdował się cały czas na terenie jednego państwa Wspólnoty. W związku z powyższym nie znajdzie w niniejszym przypadku zastosowania żaden z punktów art. 5 w/w ustawy. Dostawy powyższe nie będą stanowiły:

  1. odpłatnej dostawy towarów, gdyż dostawa nie została dokonana na terytorium kraju,
  2. eksportu towarów, gdyż towar nie opuścił terytorium Wspólnoty,
  3. importu towarów, gdyż towar w wyniku dostawy nie został przywieziony na terytorium Wspólnoty,
  4. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż w wyniku dostawy towar nie został przemieszczony do innego państwa Wspólnoty,
  5. wewnątrzwspólnotowej dostawy, gdyż w wyniku dostawy towar nie został wywieziony z terytorium kraju.

Reasumując, dostawy opisane przez Podatnika nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

W części zapytania dotyczącej opodatkowania lub braku opodatkowania dostaw w innym państwie Wspólnoty (Niemcy, Austria, Holandia) tut. organ podatkowy wyjaśnia, że zasady opodatkowania podatkiem VAT czynności wykonywanych na terenie tych krajów regulują przepisy podatkowe poszczególnych krajów. W związku z powyższym tut. organ podatkowy nie jest właściwy w rozpatrzeniu wniosku Podatnika w tej części.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku, odnosi się do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 §1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, przysługuje stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przemyślu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj