Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUS IPD1/2-423/12/2005
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUS IPD1/2-423/12/2005
Data
2005.07.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
obowiązek składania deklaracji
podatek dochodowy od osób prawnych
prawo upadłościowe
sprawozdania finansowe
syndycy
upadłość
ustawa o rachunkowości
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Dotyczy obowiązku składania: deklaracji zaliczkowych CIT-2, zeznań rocznych CIT-8 oraz sprawozdań finansowych przez podmiot wobec, którego umorzono postępowanie upadłościowe.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach stwierdza, że stanowisko ............... Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 20.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu: 20.06.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w indywidualnej sprawie, dotyczącej składania deklaracji CIT-2, zeznań CIT-8 oraz sprawozdań finansowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.06.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej składania deklaracji CIT-2, zeznań CIT-8 oraz sprawozdań finansowych.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 § 4 cytowanej ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę i jego stanowisko w sprawie przedstawia się następująco:

Sąd Rejonowy w Katowicach w dniu 13.03.2001 r. ogłosił upadłość Spółki. W tym samym dniu syndyk masy upadłości przybył do siedziby upadłego i protokolarnie odebrał od członków zarządu pieczątki i czeki oraz pouczył ich, że począwszy od tego dnia nie mają prawa reprezentować upadłej Spółki. Członkowie zarządu przekazali syndykowi min. bilans i rachunek zysków i strat za 2000 r. oraz za okres 01.01.2001 r. – 12.03.2001 r. Sędzia Komisarz zezwolił syndykowi na kontynuowanie działalności produkcyjnej upadłego do dnia 31.12.2001 r. Syndyk, wg jego oświadczenia, widział możliwość przejścia z upadłości w postępowanie układowe.

Członkowie zarządu po ponad 3 latach od ogłoszenia upadłości otrzymali pismo z dnia 17.05.2004 r., w którym nowo wyznaczony syndyk wystąpił do Sądu Rejonowego w Katowicach z wnioskiem o umorzenie postępowania upadłościowego. We wniosku wskazał min., że nie ma środków na prowadzenie upadłości oraz to, że poprzedni syndyk oświadczył, iż nie ma żadnej dokumentacji księgowej, bo jakoby gdzieś zaginęła. Sąd Rejonowy w Katowicach postanowieniem z dnia 21.12.2004 r. umorzył postępowanie upadłościowe. Zażalenie członków zarządu na to postanowienie zostało oddalone przez Sąd Okręgowy w Katowicach. Wiadomość o uprawomocnieniu się z dniem 04.04.2005 r. postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego członkowie zarządu powzięli dnia 05.05.2005 r. i bezzwłocznie, tj. 06.05.2005 r. przejęli protokolarnie „majątek firmy” w postaci: akt personalnych 3 pracowników, szorowarki i 1 segregatora zawierającego korespondencję Syndyka, bez dokumentacji księgowej.

W okresie upadłości były tylko częściowo składane deklaracje CIT-2, natomiast w ogóle nie były składane sprawozdania finansowe.

Zdaniem Spółki, które przedstawiono we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych, syndyk winien złożyć:

- zeznanie CIT-8, bilans i rachunek zysków i strat za 2000 r. w terminie do dnia 31 marca 2001 r.,

- sprawozdania finansowe za wszystkie lata prowadzonej upadłości, w tym za 2004 r. i okres od 01.01.2005 r. do uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego,

- miesięczne deklaracje CIT-2.

Członkowie zarządu wiadomość o uprawomocnieniu się postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego powzięli dnia 05.05.2005 r. i w związku z tym złożyli deklarację CIT-2 za maj 2005 r.

Dokonując oceny prawnej stanowiska pytającego, tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Postępowanie upadłościowe Spółki było prowadzone w oparciu o przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. Prawo upadłościowe (Dz. U. z 1991 r. Nr 118, poz. 512 ze zm.). Rozporządzenie to utraciło moc z dniem 1 października 2003 r. na podstawie art. 545 pkt 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 ze zm.), jednakże zgodnie z art. 536 tejże ustawy przepisy ww. rozporządzenia nadal mają zastosowanie w sprawach, w których ogłoszono upadłość przed dniem wejścia w życie ustawy.

Stosownie do art. 20 § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. Prawo upadłościowe na skutek ogłoszenia upadłości upadły traci z samego prawa zarząd oraz możność korzystania i rozporządzania majątkiem, należącym do niego w dniu ogłoszenia upadłości, jako też nabytym w toku postępowania. Natomiast zgodnie z art. 221 § 1 i § 2 Prawa upadłościowego z dniem prawomocnego umorzenia postępowania upadłościowego upadły odzyskuje swobodne rozporządzanie swym majątkiem. Syndyk wyda niezwłocznie upadłemu jego majątek, księgi, korespondencję i dokumenty. Zatem na skutek ogłoszenia upadłości upadły traci z mocy prawa zarząd oraz możność korzystania i rozporządzania majątkiem już z dniem wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Również z mocy prawa upadły odzyskuje swobodne rozporządzanie swym majątkiem w razie umorzenia postępowania upadłościowego, jednakże dopiero z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu. Pomimo tego, że w ww. art. 221 nie ma mowy o odzyskaniu zarządu, to niewątpliwie następuje to także z dniem uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego. W toku postępowania upadłościowego zarząd majątkiem upadłego sprawuje z mocy samego prawa syndyk, o czym stanowi art. 90 § 1 Prawa upadłościowego.

Kwestia obowiązków związanych z rozliczeniem podatku dochodowego od osób prawnych, które spoczywały na syndyku masy upadłości Przedsiębiorstwa „.....” Sp. z o.o. w Gliwicach, została uregulowane min. w art. 8 ust. 6, art. 25 ust. 2 i art. 27 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) oraz w art. 12, art. 52 i art. 53 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591 ze zm.). Powyższe przepisy stanowią:

Art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Art. 12 ustawy o rachunkowości - Księgi rachunkowe zamyka się min. na dzień zakończenia postępowania upadłościowego oraz na dzień poprzedzający postawienie w stan upadłości.Ustawa o rachunkowości nie definiuje co należy rozumieć przez zakończenie postępowania upadłościowego, a więc należy przyjąć, iż to oznacza każdy sposób zakończenia postępowania upadłościowego w tym umorzenie postępowania.

Art. 25 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Deklaracje i zaliczki miesięczne za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego składa się i uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego; ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok.

Art. 27 ust. 1, ust. 1b, ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu mającym zastosowanie do zeznań i sprawozdań finansowych składanych za okres obejmujący dochody (straty) uzyskane w 2000 r.:

Ust. 1. Podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1 i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym, wstępnie - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Zeznanie o ostatecznej wysokości dochodu podatnicy są zobowiązani złożyć w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, nie później jednak niż przed upływem dziewięciu miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Podatek wynikający z zeznania jest podatkiem należnym za dany rok podatkowy, chyba że urząd skarbowy wyda decyzję, w której określi podatek w innej wysokości.

Ust. 1b. Obowiązek złożenia zeznania o ostatecznej wysokości dochodu (straty) nie dotyczy podatników, u których nie wystąpiły zmiany w danych wykazanych w zeznaniu wstępnym o wysokości osiągniętego dochodu (straty).

Ust. 2. Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego dołączają do zeznania zatwierdzone sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, a spółki także odpis uchwały walnego zgromadzenia (zgromadzenia wspólników) zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.

Art. 27 ust. 1, ust. 1b, ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu mającym zastosowanie do zeznań i sprawozdań finansowych składanych za okres obejmujący dochody (straty) uzyskane w 2001 r. i 2002 r.:

Ust. 1. Podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym, wstępnie - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Zeznanie o ostatecznej wysokości dochodu podatnicy są zobowiązani złożyć w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, nie później jednak niż przed upływem dziewięciu miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Podatek wynikający z zeznania jest podatkiem należnym za dany rok podatkowy, chyba że urząd skarbowy wyda decyzję, w której określi podatek w innej wysokości.

Ust. 1b. Obowiązek złożenia zeznania o ostatecznej wysokości dochodu (straty) nie dotyczy podatników, u których nie wystąpiły zmiany w danych wykazanych w zeznaniu wstępnym o wysokości osiągniętego dochodu (straty). W takim przypadku podatnik w terminie określonym do złożenia zeznania o ostatecznej wysokości dochodu (straty) jest obowiązany przekazać dokumenty, o których mowa w ust. 2.

Ust. 2. Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego dołączają do zeznania zatwierdzone sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, a spółki także odpis uchwały walnego zgromadzenia (zgromadzenia wspólników) zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.

Art. 27 ust. 1, ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu mającym zastosowanie do zeznań i sprawozdań finansowych składanych za okres obejmujący dochody (straty) uzyskane poczynając od dnia 01.01 2003 r.:

Ust.1. Podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Ust. 2. Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki - także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.

Art. 52 ustawy o rachunkowości:

Ust. 1. Kierownik jednostki (za którego uważa się również syndyka – art. 3 ustawy o rachunkowości) zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego (sprawozdanie finansowe składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej - art. 45 ust. 2 ustawy o rachunkowości) nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy.

Ust. 2. Sprawozdanie finansowe podpisuje - podając zarazem datę podpisu - osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.

Ust. 3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio również do:

1) sprawozdania finansowego sporządzonego na dzień określony w art. 12 ust. 2 lub na inny dzień bilansowy,

2) sprawozdania z działalności jednostki określonego w art. 49, z tym że nie podpisuje go osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych

Art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości - Roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Przed zatwierdzeniem roczne sprawozdanie finansowe jednostek, o których mowa w art. 64, podlega badaniu zgodnie z zasadami określonymi w rozdziale 7.

Ustawą z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze dodano do tego artykułu ust. 2a, obowiązujący od dnia 01.10.2003 r., który stanowi, że przepis ust. 1 nie dotyczy jednostek, w stosunku do których ogłoszona została upadłość. Z tego przepisu wynika zatem, że obowiązek zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego nie dotyczy jednostek postawionych w stan upadłości. Należy jednakże przyjąć, że przed dniem 01.10.2003 r. obowiązek zatwierdzenia sprawozdania finansowego również nie dotyczył podmiotów w upadłości, bowiem zgodnie z art. 87 Prawa upadłościowego nadzór nad czynnościami syndyka sprawuje sędzia-komisarz, który nie został uprawniony do zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Sędzia-komisarz zgodnie z art. 99 Prawa upadłościowego zatwierdza tylko sprawozdanie rachunkowe, które nie jest tożsame ze sprawozdaniem finansowym.

W świetle powyższego syndyk masy upadłości Przedsiębiorstwa „...” Sp. z o.o. w Gliwicach miał obowiązek złożyć w tut. Urzędzie Skarbowym:

1) za 2000 r.(o ile wcześniej nie złożyli poniższych dokumentów członkowie zarządu):- wstępne zeznanie CIT-8 – w terminie do dnia 02.04.2001 r., - ostateczne zeznanie CIT-8, jeżeli nastąpiły zmiany w danych wykazanych w zeznaniu wstępnym – w terminie 10 dni od zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, nie później niż przed dniem 01.10.2001 r.,- sprawozdanie finansowe, podpisane przez członków zarządu przed ogłoszeniem upadłości Spółki, jeżeli zostało zatwierdzone przez walne zgromadzenie wspólników Spółki, wraz z odpisem uchwały walnego zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe, a także z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych o ile sprawozdanie podlegało badaniu (jeżeli sprawozdanie finansowe podpisał syndyk, to w takim przypadku nie składa się tego sprawozdania w Urzędzie Skarbowym) – w terminie 10 dni od zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, nie później niż przed dniem 01.10.2001 r.,

2) za 2001 r.:- deklarację CIT-2 za miesiąc II, jeżeli członkowie zarządu nie złożyli jej wcześniej, - deklaracje CIT-2 za miesiące III (tj. za okres 13 III – 31 III), IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI,- wstępne zeznanie CIT-8 za okresy: 01.01.2001 r. – 12.03.2001 r. i 13.03.2001 r. – 31.12.2001 r.- ostateczne zeznanie CIT-8 za okresy: 01.01.2001 r. – 12.03.2001 r. i 13.03.2001 r. – 31.12.2001 r., jeżeli nastąpiły zmiany w danych wykazanych w zeznaniach wstępnych,

3) za 2002 r.:- deklaracje CIT-2 za miesiące I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI,- wstępne zeznanie CIT-8,- ostateczne zeznanie CIT-8, jeżeli nastąpiły zmiany w danych wykazanych w zeznaniu wstępnym,

4) za 2003 r.:- deklaracje CIT-2 za miesiące I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI,- zeznanie CIT-8,

5) za 2004 r.:- deklaracje CIT-2 za miesiące I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI,- zeznanie CIT-8 za okresy: 01.01.2004 r. – 21.12.2004 r. i 22.12.2004 r. – 31.2004 r.,

6) za 2005 r.:- deklaracje CIT-2 za miesiące I, II (deklarację za III syndyk mógł złożyć w terminie do dnia 03.04.2005 r. - tj. do dnia poprzedzającego dzień uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego - a po tym terminie zobowiązanymi do złożenia deklaracji są członkowie zarządu).

Sprawozdania finansowe, które powinien podpisać syndyk, nie podlegają zatwierdzeniu (sprawozdania finansowe za okresy krótsze niż 12 miesięcy nie podlegają zatwierdzeniu również z uwagi na to, iż nie są sprawozdaniami rocznymi) i w związku z tym nie ma obowiązku ich złożenia w Urzędzie Skarbowym.

Deklaracje i zeznania podatkowe oraz sprawozdanie finansowe wraz z innymi dokumentami wymienionymi w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, których syndyk nie złożył pomimo takiego obowiązku, powinny być złożone, po prawomocnym umorzeniu postępowania upadłościowego, przez członków zarządu, jednakże w sytuacji gdy członkowie zarządu posiadają księgi rachunkowe oraz dowody księgowe, na podstawie których możliwe jest ustalenie niezbędnych danych. Jeżeli obecnie nie posiadają dokumentacji księgowej, ponieważ zagubił ją syndyk, powinni podjąć starania mające na celu odtworzenie ksiąg rachunkowych.

Zatem odnosząc się do poszczególnych punktów zawartych we wniosku o udzielenie interpretacji przepisów podatkowych, należy stwierdzić:

Ad. 1.

Członkowie zarządu Spółki od dnia 13.03.2001 r., tj. dnia, w którym ogłoszono upadłość Spółki, do dnia uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego nie mieli prawa zarządu i w związku z tym w tym okresie nie mogli składać w Urzędzie Skarbowym zeznań podatkowych.

Ad. 2.

Syndyk za 2000 r. (o ile wcześniej nie złożyli poniższych dokumentów członkowie zarządu) powinien złożyć w Urzędzie Skarbowym:

- wstępne zeznanie CIT-8 – w terminie do dnia 02.04.2001 r.,

- ostateczne zeznanie CIT-8, jeżeli nastąpiły zmiany w danych wykazanych w zeznaniu wstępnym – w terminie 10 dni od zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, nie później niż przed dniem 01.10.2001 r.,

- sprawozdanie finansowe, podpisane przez członków zarządu przed ogłoszeniem upadłości Spółki, jeżeli zostało zatwierdzone przez walne zgromadzenie wspólników Spółki, wraz z odpisem uchwały walnego zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe, a także z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych o ile sprawozdanie podlegało badaniu (jeżeli sprawozdanie finansowe podpisał syndyk, to w takim przypadku nie składa się tego sprawozdania w Urzędzie Skarbowym) – w terminie 10 dni od zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, nie później niż przed dniem 01.10.2001 r.

Ad. 4

Syndyk powinien złożyć w Urzędzie Skarbowym deklaracje CIT-2 za miesiące:

- II 2001 r., jeżeli członkowie zarządu nie złożyli jej wcześniej,

- III (tj. za okres 13 III – 31 III), IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI 2001 r.,

- I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI 2002 r.,

- I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI 2003 r.,

- I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI 2004 r.,

- I, II 2005 r. (deklarację za III syndyk mógł złożyć w terminie do dnia 03.04.2005 r. - tj. do dnia poprzedzającego dzień uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego - a po tym terminie zobowiązanymi do złożenia deklaracji są członkowie zarządu).

Ad. 3, 5 i 6.

Syndyk nie miał obowiązku złożenia w Urzędzie Skarbowym sprawozdań finansowych za okresy obejmujące postępowanie upadłościowe jak i za okresy następujące po ogłoszeniu upadłości. Przy czym należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe zamyka się na dzień zakończenia postępowania upadłościowego, którym jest dzień wydania postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego (i na ten dzień powinno być sporządzone sprawozdanie finansowe), a nie dzień uprawomocnienia się ww. postanowienia.

Ad. 7.

Jeżeli postanowienie o umorzeniu postępowania upadłościowego uprawomocniło się w dn. 04.04.2005 r., to od tego dnia członkowie zarządu Spółki odzyskują prawo zarządu, a nie od dnia powzięcia wiadomości o uprawomocnieniu się powyższego postanowienia. Zatem od dn. 04.04.2005 r. obowiązki związane z rozliczeniem podatku dochodowego od osób prawnych spoczywają na zarządzie Spółki, który powinien złożyć deklarację CIT-2 już za marzec 2005 r. (o ile tego nie uczynił wcześniej syndyk) i kwiecień 2005 r.

Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj