Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PP-1/191/05
z 19 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/191/05
Data
2005.07.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja


Słowa kluczowe
korekta podatku
podatnik czynny
skuteczność doręczenia


Pytanie podatnika
Kogo należy rozumieć pod pojęciem "podatnik VAT czynny"i kiedy następuje skuteczne zawiadomienie?


Spółka zamierza skorzystać z art.89a ustawy o podatku od towarów i usług i skorygować podatek należny z tytułu wykonanej i niezapłaconej usługi, która miała miejsce w lutym i marcu 2003r. Kontrahentem (dłużnikiem) jest spółka z o.o., w stosunku do której została bezskutecznie przeprowadzona egzekucja komornicza. Obecnie Spółka nie posiada informacji czy dłużnik jest nadal zarejestrowany jako podatnik VAT oraz nie zna aktualnej faktycznej siedziby dłużnika a wszelka korespondencja kierowana do dłużnika listami poleconymi cofa się z adnotacją "dłużnik się wyprowadził".

Podatnik we wniosku z dnia 17.06.2005r. zwraca się o wyjaśnienie pojęcia "czynny podatnik VAT" w świetle art.89a ust.2.1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz w jaki sposób dokonywać skutecznie zawiadomienia o którym mowa w art.89a pkt 2.6 tej ustawy.

Zdaniem Spółki "podatnik VAT czynny" to taki, który nie wyrejestrował się z ewidencji prowadzonej dla potrzeb podatku VAT przez urząd skarbowy i w niej figuruje bez względu na to czy składa deklaracje podatkowe czy nie. Skuteczne zawiadomienie to przesłanie listu poleconego na ostatni adres dłużnika i nie ma znaczenia z jaką adnotacją zostanie on zwrócony przez pocztę.

Organ podatkowy stwierdza, iż w zakresie wyżej przedstawionego zapytania zgadza się ze stanowiskiem Spółki o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym. W art. 89a ust.2 pkt 1-6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) wymienione zostały warunki, których spełnienie umożliwia podatnikowi skorygowanie podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne. I tak w pkt 1 wymieniono : dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art.15 ust.1. zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Podatnik określony w art.15 ust.1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług to osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami VAT czynnymi są wszyscy podatnicy VAT, z wyjątkiem: podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego od VAT przewidzianego dla drobnych przedsiębiorców (art.113 ustawy o podatku od towarów i usług)podatników VAT wykonujących wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od VAT ( art.43 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług) Dla potwierdzenia czy kontrahent jest podatnikiem VAT czynnym Spółka może skorzystać z uprawnienia, które przysługuje podatnikowi na podstawie art.96 ust.13 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim na wniosek zainteresowanego naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku.

W myśl art.89a ust.2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług skuteczne doręczenie zawiadomienia, o którym mowa w tym przepisie jest jednym z warunków skorzystania z ulgi określonej w art.89a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. Do zawiadomienia tego ustawa o podatku od towarów i usług w art.89b ust.5 nakazuje stosować przepisy Ordynacji podatkowej. W art.144-154 Ordynacji podatkowej określono zasady doręczania pism. Zgodnie z art.151 pisma osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej doręcza się w lokalu ich siedziby lub w miejscu prowadzenia działalności- osobie upoważnionej do odbioru korespondencji. Przepisy art.146, art.148 §2 pkt 1 i art.150 stosuje się odpowiednio. W art.150 i art.151a określono warunki uznania doręczenia pism za skuteczne.

Równocześnie należy zaznaczy, iż w myśl art.8 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90 poz756) przepisy art.89a i art.89b ustawy wymienionej w art.1 mają zastosowanie do wierzytelności powstałych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, a więc do wierzytelności powstałych po dniu 1 czerwca 2005r.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj