Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DF/415-137/05/FW
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-137/05/FW
Data
2005.03.15



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku


Pytanie podatnika
Czy żona jako współwłaściciel rachunku może odliczyć od podatku 30% wydatków poniesionych z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst: Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Pani ......z dnia 14.01.2005 roku (data wpływu do tut. Organu 17.01.2005r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia od podatku 30% wydatków poniesionych z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej

stwierdzam, że :

  • stanowisko przedstawione w wyżej wymienionym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Panią .......... stanu faktycznego sprawy w piśmie z dnia 14.01.2005 roku (data wpływu do tut. organu - 17.01.2005r) wynika, iż od grudnia 2001 roku podatnicy dokonywali wpłat do Kasy Mieszkaniowej BPH S.A. W umowie zawartej z bankiem z dnia 20.12.2001r figurowało nazwisko męża podatniczki. Przed końcem 2004 roku do umowy zawartej na imię męża - Pana ...... z Kasą Mieszkaniową Banku Przemysłowo - Handlowego PBK S.A. sporządzono aneks wg którego oboje małżonkowie stali się współwłaścicielami rachunku i stronami umowy.

Z informacji zawartej w piśmie wynika, iż między małżonkami istnieje wspólność majątkowa.

Podatnicy w ubiegłych latach korzystali z łącznego rozliczenia dochodów.

Od 2004 roku mąż wnioskodawcy wybrał opodatkowanie dochodów uzyskanych z tytułu prowadzonej działalności 19% podatkiem liniowym. W związku z czym utracił możliwość korzystania z ulg.

W złożonym piśmie podatnik wnosi zapytanie : Czy ma prawo w 2004 roku skorzystać z ulgi mieszkaniowej z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową...

Art. 27a ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2001 roku stanowi, iż odliczeniu od podatku podlegają poniesione w roku podatkowym wydatki na systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Z dniem 01.01.2002r w związku ze zmianą art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 roku z późniejszymi zmianami) wprowadzoną przez art. 1 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne Dz. U. Nr 134 poz. 1509) została zniesiona tzw. duża ulga budowlana określona w art. 27a ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2001 roku.

Jednocześnie jednak na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r, do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Stosownie do treści art. 27a ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość odliczeń od podatku z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową według zasad określonych w odrębnych przepisach dotyczy obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków w stosunku do których orzeczono separację. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków.

Z powyższych przepisów wynika, iż podatnicy którzy zawarli umowę o systematyczne gromadzenie oszczędności przed dniem 1 stycznia 2002r nabyli prawo do dalszych odliczeń wydatków na ten cel.

Przepis art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku upoważnia do kontynuacji odliczeń.

Małżonkowie dokonujący odrębnego opodatkowania swoich dochodów, zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r mają prawo do dokonania odliczeń od podatku przez jednego z małżonków.

W świetle powyższego całość poniesionych wydatków w obrębie obowiązującego limitu może odliczyć żona w swoim zeznaniu podatkowym, jeżeli zostały spełnione pozostałe warunki określone w powyższych przepisach prawa podatkowego.

Odpowiedź na zapytanie podatnika została udzielona w stanie prawnym obowiązującym na dzień wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj