Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US-I-1-410-3-31/05
z 8 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-1-410-3-31/05
Data
2005.08.08



Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy spółka z o.o. jako płatnik składek na ubezpieczenie zdrowotne jedynego udziałowca, ma prawo do odliczenia tego wydatku w zeznaniu rocznym CIT-8?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku po rozpatrzeniu wniosku Pana A.S. z dnia 23 czerwca 2005 r. (data wpływu do US w Giżycku: 01.07.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pan A.S. zwrócił się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w związku z wątpliwością czy "E." spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Giżycku, której jest jedynym udziałowcem, jako płatnik składek na ubezpieczenie zdrowotne jedynego jej udziałowca, ma prawo do odliczenia tego wydatku w zeznaniu rocznym CIT-8?

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, uprawnienie do występowania o udzielenie pisemnej interpretacji przysługuje podatnikom (płatnikom, inkasentom) w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego przedstawiając w nim jednocześnie w sposób wyczerpujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 23 czerwca 2005 roku (uzupełnionego następnie w dniu 20 lipca 2005 roku) wynika, że Wnioskodawca jest emerytem, który posiada 100% udziałów w "E." spółce z ograniczona odpowiedzialnością w Giżycku. Na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Spółka odprowadza za Pana A. S. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zdaniem Wnioskodawcy brak jest podstaw prawnych do odliczenia opłacanych przez "E." sp. z o. o. składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne na rzecz jedynego udziałowca Spółki od podatku dochodowego od osób prawnych.

Wobec występujących wątpliwości prosi o udzielenie informacji, czy "E." spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Giżycku, jako płatnik składek na ubezpieczenie zdrowotne jedynego udziałowca, ma prawo do odliczenia tego wydatku w zeznaniu rocznym CIT-8?

Po przeanalizowaniu treści żądania objętego wnioskiem, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku stwierdza:

Zgodnie z art. 8 ust. 6, pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zmianami) wspólnik jednoosobowej spółki z o. o. dla celów ubezpieczeń jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, która w myśl art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 11 ust. 2 i art. 12 ust. 1 tej ustawy podlega:

  • obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu,
  • dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu.

Stosownie do art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135), osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność podlegają również obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Wspólnik jednoosobowej spółki z o. o. podlegając ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu powinien być płatnikiem tych składek. Zgodnie jednak ze stanowiskiem ZUS, płatnikiem składek za wspólnika może być również spółka z o. o.

Chociaż opłacanie składek za wspólnika przez jednoosobową spółkę z o. o. jest możliwe, to należy pamiętać o obowiązkach i skutkach w podatku dochodowym.

W świetle art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami), składki na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotne należy uznać za wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców i dlatego nie można ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Dla wspólnika składki opłacane przez spółkę będą stanowić przychód z kapitałów pieniężnych - art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami). Przychód ten należy opodatkować - zgodnie z art. 30a ust. 1 w/wym. ustawy - według stawki 19%.
W zeznaniu rocznym wspólnik nie może dochodu pomniejszyć o składki na ubezpieczenia społeczne ani odliczyć od podatku składek zdrowotnych (oczywiście w części pokrywanej przez spółkę).

Reasumując, wspólnik może zdecydować się na opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne ze środków jednoosobowej spółki z o. o. Składek tych nie może jednak zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w spółce. Wspólnik nie może również odliczyć od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne, a od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne w części sfinansowanej przez spółkę.

W przypadku natomiast, gdyby wspólnik sam opłacał składki na własne ubezpieczenie zdrowotne, a jednocześnie uzyskiwał dochody na zasadach ogólnych, np. z tytułu emerytury - mógłby w zeznaniu rocznym dokonać stosownych odliczeń od podatku.

Mając na uwadze aktualny stan prawny oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku stwierdza, iż stanowisko zaprezentowane we wniosku z dnia 23 czerwca 2005 roku jest prawidłowe.

W związku z tym postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku informuje ponadto, że:

  • przedstawiona wyżej wiążąca interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, tj. na dzień złożenia wniosku,
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika - wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 Ordynacji podatkowej.
Od wniesionego zażalenia należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 5,00 zł oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj