Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2150/4111/415/54/05
z 18 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2150/4111/415/54/05
Data
2005.07.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód z działalności wykonywanej osobiście
sądy
tłumacz


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie za czynności tłumacza przysięgłego wykonywane na potrzeby sądu przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą stanowi przychód z tej działalności ?


    P O S T A N O W I E N I E
    Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pani XX zam. w Y przy ul. Z z dnia 25.05.2005r., złożonego 09.06.2005r., dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wynagrodzenia za czynności tłumacza przysięgłego wykonywane na potrzeby sądu, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku w tym zakresie jest nieprawidłowe.
    U Z A S A D N I E N I E

W dniu 09.06.2005r. (pismo z dnia 25.05.2005r.) Pani XX wystąpiła do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

    Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę:
    Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie tłumaczeń opodatkowaną na zasadach ogólnych. Wykonuję również tłumaczenia dla potrzeb sądu. Sąd przysyła mi na adres domowy (który jest jednocześnie miejscem wykonywania mojej działalności) pisma urzędowe do przetłumaczenia wraz z pismem przewodnim. Przetłumaczone dokumenty oddaję do Sądu za pokwitowaniem w repertorium. Jednocześnie wystawiam rachunek dla Sądu za wykonaną usługę tłumaczenia jako Biuro Tłumaczeń wraz z regonem. Złożyłam do Sądu oświadczenie (załącznik Nr 1), iż prowadzę działalność gospodarczą. W odpowiedzi Sąd wystosował do mnie pismo (załącznik nr 2), z którego wynika, że Sąd będzie pobierał podatek od wystawianych przeze mnie rachunków. Nadmieniam, że z Sądem nie mam zawartej żadnej umowy o wykonywanie dla nich usług. Figuruję w Rejestrze tłumaczy przysięgłych i Sąd na tej podstawie przysyła mi dokumenty do przetłumaczenia.
    Moje stanowisko w powyższej sprawie jest następujące:
    za wykonaną usługę wystawiam rachunek i wykazuję w przychodach w księdze przychodów i rozchodów.
    Stanowisko organu podatkowego:
    Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl § 2 powołanego przepisu, wniosek, o którym mowa w § 1, składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, urzędu celnego lub wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty albo marszałka województwa.W świetle art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej, interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wyróżnia dwa źródła przychodów związane z "działalnością" osób fizycznych., tj. działalność wykonywaną osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2) oraz pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3).
Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), ustawodawca zalicza m. in. przychody wymienione w art. 13 pkt 6 cyt. ustawy, tj. przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.
Natomiast pozarolnicza działalność gospodarcza, zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2004r. definicją określoną przez przepis art. 5a pkt 6 oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Z treści w/w art. 13 pkt 6 wynika, że warunkiem uznania świadczeń otrzymanych przez osobę wykonującą czynność zleconą przez i na rzecz sądu, prokuratora lub organu władzy lub administracji publicznej (państwowej i samorządowej) za przychód z działalności wykonywanej osobiście jest, aby uprawnienie podmiotu zlecającego wykonanie takiej czynności wynikało z przepisów prawa.


Tłumaczem przysięgłym może być wyłącznie osoba, która po zdaniu egzaminu otrzymała świadectwo wydane przez Ministra Sprawiedliwości. Status prawny, zasady wykonywania zawodu oraz odpowiedzialność tłumacza przysięgłego regulują przepisy ustawy z dnia 25 listopada 2004r. o zawodzie tłumacza przysięgłego (Dz. U. Nr 273, poz. 2702). Kwestie związane z wynagrodzeniem tłumacza przysięgłego w związku z wykonywaniem czynności m. in. na potrzeby sądu reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie wynagrodzenia za czynności tłumacza przysięgłego (Dz. U. Nr 15, poz. 131).
Powyższe przepisy dają uprawnienie podmiotowi zlecającemu wykonanie czynności tłumaczenia, a to z kolei stanowi spełnienie przesłanki, od której przepis art. 13 pkt 6 uzależnia zaliczenie tych przychodów do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.


Kwestie związane z poborem zaliczek w sytuacji uzyskiwania przychodów ze źródeł określonych w art. 13 pkt 6 reguluje art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, zgodnie z którym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 (tj. 20%) oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).
Zgodnie z art. 41 ust. 1a cyt. ustawy, zaliczkę od w/w dochodów, obliczoną w sposób określony w ust. 1, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
Termin wpłaty pobranych zaliczek przez płatników wymienionych powyżej reguluje przepis art. 42 cyt. ustawy (tj. w niniejszym przypadku do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki /podatek/ - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności). W tym samym terminie płatnik ma obowiązek przesłać deklarację według ustalonego wzoru.
W celu dokonania prawidłowego rozliczenia dochodu przez podatnika w zeznaniu podatkowym, płatnik ma również obowiązek w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru.
W przedstawionym stanie faktycznym przychody uzyskane przez biegłego tłumacza z tytułu zleconych przez sąd czynności w zakresie tłumaczeń stanowią źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 2 (działalność wykonywana osobiście), tym samym przychód z powyższego tytułu nie jest zaliczany do przychodów z działalności gospodarczej, tj. do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co przesądza o tym, iż stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zgodnie z przepisem art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).
Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5,00zł uiszczanej w znakach opłaty skarbowej.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b ust. 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj