Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
US/42/DP-II/3/4110-410/05
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US/42/DP-II/3/4110-410/05
Data
2005.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
kasa mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy można przeznaczyć środki pieniężne zgromadzone w kasie mieszkaniowej na zakup udziałów w niezabudowanej działce gruntu przeznaczonej pod budowę domu bądź na spłatę współwłaściciela?


Na podstawie art.216 w związku z art. 14a i 14b ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005r. z późn. zm.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje, że stanowisko zawarte przez Pana w piśmie z dnia 01.06.2005r. (uzupełnione w dniu 23.06.2005r.), w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie odliczenia od podatku dochodowego ulgi mieszkaniowej z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest nieprawidłowe.


W dniu 01.06.2005r. złożył Pan w tutejszym Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego, uzupełniony w dniu 23.06.2005r. o umowę o kredyt kontraktowy z dnia 24.12.2001r. odnośnie ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje,że na podstawie art.4 ust. 3 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. z 2001r. Nr 134 poz. 1509 z późn. zm.) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed 01.01.2002r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002r. przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 01.01.2002r. do upływu określonego przed dniem 01.01.2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.


Mając na uwadze przedstawiony przez Pana stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie zauważa, że umowa o kredyt kontraktowy została zawarta 24.12.2001r. na okres pierwotny 38 miesięcy z celem nabycia, budowy, przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy domu. Jeżeli pierwotnie określony okres systematycznego oszczędzania został zachowany to skrócenie okresu (wydłużonego kolejnymi aneksami do 51 miesięcy), nie spowoduje obowiązku zwrotu poprzednio odliczonych kwot z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, pod warunkiem, że umowa o kredyt kontraktowy zawarta przed 01.01.2002r. przewiduje możliwość zmiany okresu i celu wydatkowania środków pieniężnych wycofanych z kasy mieszkaniowej.
Przedstawione przez Pana stanowisko, w kwestii planowanej umowy zniesienia współwłasności oraz przeznaczenia środków pieniężnych wycofanych z kasy oszczędnościowo-kredytowej na spłatę współwłaściciela jest błędne. Bowiem zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002r. w związku z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz. U. Nr 134 poz. 1509 z późn. zm., jeżeli podatnik wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjatkiem gdy wycofana kwota została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, do dochodu lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Art. 8 ust.2 ustawy z dnia 26.10.1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (jednolity tekst: Dz. U. z2000r. Nr 98 poz. 1070 z późn. zm.) nie przewiduje w celach mieszkaniowych spłaty współwłaściciela, dlatego też zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego istotne jest na co będzie Pan przeznaczał środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej, czy będzie to nabycie działki pod budowę budynku mieszkalnego, czy będzie to spłata współwłaściciela.Jeżeli zgromadzone środki przeznaczy Pan na nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym ma być położony lokal mieszkalny, to jest to zgodne z celami mieszkaniowymi służącymi zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy, zawartymi w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26.10.1995r.-( Dz. U. Nr 98 poz. 1070 z późn. zm. ) - ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, dlatego też nie jest istotny fakt, że w 2001r. zakupił Pan działkę budowlaną i korzystał z odliczenia na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lecz fakt na co przeznaczy Pan środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej-do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 $ 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej).Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej - czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj