Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpbIA/1/425-46/230a/53/05/BB
z 2 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/1/425-46/230a/53/05/BB
Data
2005.09.02



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
pracownik
składka członkowska
ubezpieczenia osobowe


Pytanie podatnika
Czy opłacone za pracowników: składki członkowskie na rzecz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej inżynierów budownictwa stanowią koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych?


STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka świadczy m. in. usługi w zakresie robót budowlanych i w związku z tym zatrudnia pracowników posiadających uprawnienia budowlane. Pracownicy zobowiązani są do opłacania składek członkowskich na rzecz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej inżynierów budownictwa. Spółka zamierza opłacić powyższe składki.
W tym stanie faktycznym zastało postawione następujące pytanie: czy pokrycie przez Spółkę wydatków z tytułu składek członkowskich, a także opłacenie ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej inżynierów budownictwa stanowić będzie koszt uzyskania przychodu...

STANOWISKO PODATNIKA
“Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wg Spółki nie ma wątpliwości, że tego rodzaju wydatek poniesiony jest w celu osiągnięcia przychodu gdyż warunkiem podpisania umowy oraz wykonania przez Spółkę usługi budowlanej jest zatrudnianie pracowników posiadających określone uprawnienia. Ponadto tego rodzaju świadczenia na rzecz pracowników nie zostały wymienione przez ustawodawcę w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów zawartym w art. 16. Oznacza to, że opłacone przez pracodawcę składki stanowić będą naszym zdaniem koszty uzyskania przychodów.”

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Obowiązek przynależenia określonych osób fizycznych do organizacji zawodowych związany jest z wykonywaniem przez te osoby pewnych zawodów.
Przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów /Dz. U z 2001r. Nr 5, poz. 42 z późn. zm./ określają m. in. prawa i obowiązki członków samorządów zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów. Zgodnie z art. 6 ust. 1 tej ustawy, prawo wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie oraz samodzielnego projektowania przestrzeni w skali regionalnej i lokalnej lub kierowania zespołem prowadzącym takie projektowanie przysługuje wyłącznie osobom wpisanym na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. W myśl ust. 2 powołanego wyżej artykułu, członek izby samorządu zawodowego podlega obowiązkowi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć w związku z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.Samorządy zawodowe inżynierów budownictwa tworzą członkowie zrzeszeni w izbach inżynierów budownictwa (art. 3 ustawy).
Ponadto ustawodawca w drodze zapisu art. 41 pkt 4 powołanej ustawy, nałożył na członka izby obowiązek regularnego opłacania składki członkowskiej. Nieopłacenie składek przez okres 1 roku może spowodować skreślenie osoby z listy członków izby.
Zgodnie z art. 9 ust.1 wyżej cytowanej ustawy jednostkami organizacyjnymi samorządów zawodowych inzynierów budownictwa jest Krajowa Izba Inżynierów Budownictwa oraz okręgowe izby inżynierów budownictwa. Okręgowe izby tworzą ich członkowie, których przynależność powstaje z chwilą uzyskania wpisu na listę członków okręgowej izby właściwej według miejsca zamieszkania- art. 9 ust. 2 ustawy.
Z powyższych unormowań wynika, że ustawodawca uzależnił prawo wykonywania niektórych zawodów od dokonania przez zainteresowaną osobę wpisu na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. W przypadku osób posiadających stosowne uprawnienia budowlane jest to okręgowa izba inżynierów budownictwa właściwa wg miejsca zamieszkania.
Definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych / tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm./. Zgodnie z tym przepisem kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego wyżej przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust.1 ustawy.
W myśl art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:
a) wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
b) możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
c)wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.
Z treści tego przepisu wynika, że tylko przy niektórych umowach ubezpieczenia, wymienionych w odpowiednich grupach ryzyka, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych składek opłaconych przez zakład pracy na rzecz swoich pracowników i to pod warunkiem, że umowy te spełniają dodatkowe wymagania związane z osobą uposażoną oraz rodzajem i terminem przysługujących świadczeń. W związku z faktem, iż ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej mieszczą się w innych grupach ryzyka, tj. w grupach 10- 13 działu II, wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22.05. 2003r. o działalności ubezpieczeniowej, składki opłacone z tego tytułu nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu dla pracodawcy.
Stosownie zaś do zapisu art. 16 ust. 1 pkt 37 ustawy podatkowej nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem:
a) składek organizacji spółdzielczych na rzecz związków rewizyjnych i Krajowej Rady Spółdzielczej, z tym że górną granicę składki określi minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Spółdzielczej,
b) (skreślony),
c)składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw - do wysokości łącznie nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
Powyższy przepis wskazuje na rzecz których organizacji (do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa), opłacane składki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z obowiązkową przynależnością do organizacji pracowników Spółki, a nie Spółki (podatnika).
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż obowiązek opłacania składek członkowskich oraz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej inżynierów budownictwa za szkody z racji wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie należy do pracowników Spółki, jest więc ich obowiązkiem osobistym.
Reasumując: opłacone przez Spółkę za pracowników: składki członkowskie na rzecz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody nie stanowią dla Spółki kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie zostały spełnione warunki wynikające z cytowanego wyżej art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej.
W związku z powyższym stanowisko podatnika przedstawione w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj