Interpretacja Urzędu Skarbowego w Goleniowie
PB/415/SM/14/2005
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/415/SM/14/2005
Data
2005.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Goleniowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
gospodarstwo pomocnicze
jednostka budżetowa
koszty uzyskania przychodów
odliczenia
podatek naliczony
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy gopsodarstwo pomocnicze przy zakładzie karnym może zaliczyć całą wartość usług - wraz z podatkiem VAT - w koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności?


Wnioskodawca w złożonym zapytaniu przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Gospodarstwo Pomocnicze otrzymuje od jednostek budżetowych (Sądu Okręgowego, Sądu Apelacyjnego, Prokuratury Okręgowej, Komendy Policji) zamówienia na wykonanie robót budowlano - montażowych. W swoim piśmie podatnik wyjaśnia, iż z uwagi na niemożność wykonania przyjętego zamówienia we własnym zakresie ze względu na specyfikę zleconych prac, Gospodarstwo Pomocnicze - jako jednostka budżetowa zobligowana do przestrzegania procedury zamówień publicznych - ogłasza przetarg na wykonanie tych robót. W wyniku tego przetargu prace realizuje podwykonawca, który za wykonane zlecenie - będąc podatnikiem podatku od towarów i usług - wystawia fakturę VAT. Gospodarstwo Pomocnicze, wystawiając fakturę VAT dla jednostki zamawiającej usługę (np. Sądu Okręgowego), stosuje przepis § 1 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 27 kwietnia 2004 r., który mówi, że usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi są zwolnione z podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym wnoszący zapytanie uważa, iż - stosując zwolnienie z podatku od towarów i usług za świadczone usługi - nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego, więc całą wartość faktury otrzymanej od podwykonawcy (wraz z podatkiem VAT) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez podatnika stan faktyczny tutejszy organ podatkowy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów podatku od towarów i usług. Wyjątek od tej zasady kreuje przepis art. 16 ust. 1 pkt 46 cytowanej ustawy, który w ściśle określonych przypadkach pozwala na zaliczenie podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów, co skutkuje zmniejszeniem zobowiązania podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, a więc stanowi formę skompensowania nieodliczonego podatku od towarów i usług.

Powyższe unormowania nie będą miały jednak zastosowania w przypadku Gospodarstwa Pomocniczego przy Zakładzie Karnym, bowiem Podatnik - będąc jednostką budżetową - korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 6 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do treści wskazanych przepisów prawa podatkowego zwalnia się od podatku jednostki budżetowe. Zwolnienie to nie dotyczy gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, z wyjątkiem gospodarstw pomocniczych tworzonych m.in. przy jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, jeżeli środki z tego zwolnienia zostaną przekazane na:

  • zwiększenie środków obrotowych gospodarstw pomocniczych,
  • finansowanie inwestycji jednostki budżetowej w zakresie inwestycji dla gospodarstwa pomocniczego tej jednostki.

Wobec powyższego, Gospodarstwo Pomocnicze - o ile korzysta ze zwolnienia swoich dochodów od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na mocy powołanego art. 6 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 - nie ma prawnych możliwości zaliczenia nieodliczonego podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów, czyli nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług poza systemem tego podatku poprzez zmniejszenie swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.

Jeśli natomiast środki z tego zwolnienia nie zostaną przekazane na:

  • zwiększenie środków obrotowych gospodarstw pomocniczych,
  • finansowanie inwestycji jednostki budżetowej w zakresie inwestycji dla gospodarstwa pomocniczego tej jednostki,

wówczas jednostka nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego przewidzianego w cytowanym art. 6 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 i uzyskany przez nią dochód podlega opodatkowaniu stawką 19 %. W takim stanie faktycznym gospodarstwo pomocnicze ponosi wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności i - w myśl art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony - jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia labo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj