Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-1/005/31/2005
z 11 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/31/2005
Data
2005.08.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
składki na ubezpieczenia społeczne
spółdzielnie mieszkaniowe
wynagrodzenia
zmiana przepisów


Pytanie podatnika
Czy spółdzielnia mieszkaniowa, korzystająca ze zwolnienia dochodu od opodatkowania, musi stosować przepis art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Spółdzielnia mieszkaniowa sporządza CIT-2 i CIT-8. Do dnia 31.12.2006r. wolne od podatku są dochody Spółdzielni wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003r., w związku z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533).

W związku z powyższym, Spółdzielnia wystąpiła z zapytaniem, czy w powyższym stanie faktycznym musi stosować przepis art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie zalicza się do kosztów uzyskania niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat i innych należności oraz składek do ZUS w części finansowanej przez płatnika składek.

Zdaniem Podatnika, jako podmiot nie płacący podatku dochodowego od osób prawnych (zgodnie z ww. zwolnieniem na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy) mógłby ww. przepis art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a stosować dopiero od daty zmiany przepisów tzn. obowiązku opłacania podatku przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Organ podatkowy stwierdza, iż przedstawione stanowisko jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533) wprowadzono zmiany do ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w art. 16 ust. 1 zmieniono brzmienie pkt 57 oraz dodano pkt 57a. Tym samym wyłączono z kosztów uzyskania przychodów:

    - niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji wypłaty, świadczenia oraz inne należności, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy,
    - nieopłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki (z zastrzeżeniem składek na ubezpieczenie społeczne oraz na Fundusz Pracy i na inne fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw – od nagród i premii, wypłacanych w gotówce lub w papierach wartościowych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym) określone w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Stosownie do art. 10 ustawy z 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, przytoczone wyżej zmiany weszły w życie z dniem 1.01.2005r. i mają zastosowanie do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od tego dnia.

Przedmiotowe zwolnienie od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4f ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003r., zgodnie z art. 2 pkt 1 ww. ustawy z 18 listopada 2004r., stosuje się do dnia 31 grudnia 2006r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003r.

Powyższe zmiany weszły w życie z dniem 1.01.2005r. i mają zastosowanie do wszystkich podatników podlegających tej ustawie. Żaden przepis nie przewiduje wyłączenia czy zwolnienia z obowiązku stosowania przez podatnika przepisu art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Również fakt korzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1f ustawy nie ma wpływu na obowiązek stosowania ww. przepisów.

Podatnik winien ustalić przychody, koszty uzyskania przychodów, dochód (stratę podatkową) za dany rok podatkowy zgodnie z przepisami ww. ustawy o podatku dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj