Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/423-8/05/46885
z 5 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/423-8/05/46885
Data
2005.07.05



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
diety
hotele
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)
pracownik


Pytanie podatnika
Czy z uwagi na zapewnienie pracownikom częściowego wyżywienia w postaci śniadań hotelowych należy w sposób proporcjonalny zmniejszyć należne im diety z tytułu zagranicznych podróży służbowych (dla potrzeb kalkulacji diety korzystającej ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych)?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku z dnia 21.04.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 29.04.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca (Spółka) wysyła własnych pracowników na zagraniczne delegacje służbowe. W takich sytuacjach Spółka finansuje pracownikom nocleg w hotelu, w ramach którego pracownik uprawniony jest do skorzystania ze śniadań hotelowych. Zwykle śniadania stanowią integralną część usługi hotelowej i wliczone są w cenę noclegu. Pytanie Wnioskodawcy dotyczy kwestii, czy z uwagi na zapewnienie pracownikom częściowego wyżywienia w postaci śniadań hotelowych należy w sposób proporcjonalny zmniejszyć należne im diety z tytułu zagranicznych podróży służbowych (dla potrzeb kalkulacji diety korzystającej ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych). Zdaniem Wnioskodawcy, zasadnym jest uznanie, że zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych jest jedynie kwota diety, która faktycznie przysługuje pracownikowi na podstawie odrębnych przepisów. W omawianym przypadku byłaby to kwota diety z tytułu zagranicznej podroży służbowej pomniejszona o 15% z uwagi na zapewnienie częściowego wyżywienia w postaci śniadania hotelowego.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Stosowne uregulowanie zawiera rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.). W myśl § 2 i § 5 ust. 2 ww. rozporządzenia, z tytułu podróży, odbywanej w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują:
1) diety;
2)zwrot kosztów:
a) przejazdów i dojazdów,
b) noclegów,
c) innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Pracownikowi, który otrzymuje za granicą częściowe wyżywienie, przysługuje odpowiednio na:
1) śniadanie - 15% diety;
2) obiad - 30% diety;
3) kolację - 30% diety;
4) inne wydatki - 25% diety.
Jeżeli cena śniadania zawarta jest w cenie noclegu należy przyjąć, że płacąc za nocleg pracownik opłaca zarazem cenę śniadania. Wprawdzie zwracając pracownikowi należność za nocleg pracodawca pokrywa w ten sposób również koszt śniadania, jednak zdaniem tut. Organu w opisanej we wniosku sytuacji nie znajduje zastosowania przytoczony przepis § 5 ust. 2 ww. rozporządzenia, stąd zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie ww. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie dieta w pełnej wysokości wynikającej z przepisów ww. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. Obniżenie diety o kwotę 15%, o której mowa w ww. przepisie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r., dotyczy sytuacji, gdy z rachunku (rachunków) przedłożonych przez pracownika wynika, że śniadanie jest usługą świadczoną na rzecz pracownika przez hotel niezależnie od noclegu (tzn. w razie rezygnacji ze śniadania przez pracownika cena za nocleg uległaby obniżeniu).

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu oraz określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj